ВЕСТИ - ЕПВ

Мониторинг полена у сусрет сезони амброзије!

ВОЈВОЂАНСКИ ПОЛЕН ГУШИ И БРИТАНЦЕ!


Еколошки покрета Врбаса још једну годину активно се укључује у мониторинг амброзије. Обилази се терен, примају се дојаве грађана, алармира се комунална инспекција и Одељење заштите животне средине у локалној самоуправи. Обилазимо и примамо дојаве и из суседних општина. Већ деценију организујемо и учествујемо у међусекторским акцијама кошења закоровљених јавних површина.

ВИДЕО ПРИЛОГ ТВ БАЧКА ВРБАС



Мониторинг аеро полена у Војводини се ради са 7 мерних станица. Једна је у Врбасу, на крову зграде Општине Врбас. Уређај (клопка за полен) је у власништву ЕПВ, којег смо бесплатно уступили Лабораторији за палинологију, ПМФ Нови Сад. Мониторинг полена организује Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине, који је финансиран из ЕУ пројекта "Подршка животној средини без алергена". Од 2006. до 2013. године ЕПВ је овај посао организовао у нашој средини уз подршку локалне самоуправе али и суседних општина, када је подршка престала.

Податке о резултатима недељног мониторинга могу се наћи на сајту Секретаријата и порталу nspolen. Подаци указују на концетрацију штетног полена у ваздуху из 24 биљна алергена, са дрвећа, трава и корова. Мониторинг се врши од фебруара до новембра месеца.

Амброзија има један од најагресивнијих полена и узрок је оболевању становништва, најчешће од алергија и бронхијално-астматичних проблема. Промене које наступају код оболелих знају да буду драматичне, нарочито код деце. Процењује се да само у Општини Врбас има преко 10000 особа осетљивих на полен амброзије а у Војводини око пола милиона. Бројке указују на пандемијске размере, које на жалост, не прате адекватне мере сузбијања.

Постоји пропис који регулише понашање актера у сузбијању амброзије, који се неколико пута надграђивао а чије доношење смо, уз Покрет горана Новог Сада иницирали још давне 2006. године а то је Уредба о мерама за сузбијање и уништавање коровске биљке амброзије - Ambrosia artemisifolia I (spp). Овај пропис не прате у довољној мери финансирање сузбијања, нити инспекцијски надзор. Велика јавна предузећа надлежна за путне правце, водни и железнички саобраћај на свом земљишту "негују и извозе превише амброзије". Фито санитарна инспекција, која је у надлежности подношења пријава, по нашим спознајама нема довољно људских, нити техничких капацитета да се носи са огромним проблемима на терену, нарочито на приватним парцелама. Комунална инспекција је добила део надлежности у лоцирању закоровљених парцела и идентификовању власника, поседника и обавештавању фитосанитараца, али не може да кажњава. Ово је довољно тежак проблем за изрицање мандатних казни, које узгред, морају бити знатно строжије да би биле одвраћајуће.

Држава је показала да има капацитет за покретање служби надзора за успешно спровођење мера против Ковида 19, и по томе се види да јој овај проблем дефинитивно није међу приоритетима. Проф. др Предраг Радишић стручни сарадник у Лабораторији за палинологију на ПМФ-у у Новом Саду, из његовог двадесетгодишњег стручног рада у праћењу концетрације штетног полена у ваздуху, тврди да облак полена амброзије из Војводине доспева до јужних граница Србије а на западу све до Британског острва. Полен "наше амброзије" дакле угрожава далеко већи број људи него што можемо предпоставити. Тиме је одговорност оних који спроводе и надзиру мере њеног сузбијања огромна.

Кампања јавног заступања проблема из животног амбијента омогућена је реализацијом пројекта "Заједно за активно грађанско друштво - АКТ", који је добио подршку Владе Швајцарске а спроводе га Helvetas Swiss Intercooperation и Грађанске иницијативе. Мишљење које је изнето у овом чланку је мишљење аутора и не представља нужно и мишљење Владе Швајцарске, Helvetas-а или Грађанских иницијатива. Подршку активности добили смо и од компанија: Витал, Шећерана Црвенка, Суноко и Индустрије меса Карнекс.

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net