ВЕСТИ - ЕПВ
Синдикални семинар у Туристичком насељу Рибарско острво у Новом Саду
- 03. јул 2021.
БЕЗБЕДНОСТ ЗДРАВЉА НА РАДУ У КОНТЕКСТУ ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
У четвртак и петак, 1. и 2. јула, на позив синдиката УГС Независност, уз нарочити утицај Милојице Живковића и Александре Виторовић, ЕПВ је узео учешће у раду семинара намењеног синдикалним активистима два репрезентативна синдиката, синдиката "Независност" и Савеза самосталних синдиката (ССС), који је одржан на "Рибарцу" у Новом Саду.
Подршку организацији догађаја дао је Solidarity center за Југоисточну Европу, чији је директор, Steven McCloud, а који је био и један од предавача.
Професори Снежана Живковић са Факултета заштите на раду у Нишу и Ратко Ристић, са Шумарског факултета у Београду, пренели су вредне информације из свог научно-истраживачког рада у областима безбедности и здравља на раду, као и концепта друштвене правде у заштити животне средине, респективно.
Пренесена су корисна искуства из еколошког активизма, нарочито од Драгане Арсић, из покрета Одбранимо шуме Фрушке Горе.
Позитиван пример из праксе у пречишћавњу отпадних вода и управљања чврстим отпадом пренела је Татјана Миљанић, шефица службе заштите животне средине у Индустрији меса и месних прерађевина Carnex из Врбаса.
Предавања су по општој оцени била корисна и примењива у синдикалном раду. Отворена су нова поља у сагледавању одговорности синдиката према квалитету радног и животног окружења. Ценимо да су се синдикалци наоружали оперативним знањима које могу да им повећају преговарачки капацитет а у исто време да им отворе перспективу партнерског односа са послодавцима кроз делегирање еколошке проблематике и проналаску заједничког интереса.
Ово је изводљиво уз сагледавање модела пословања са применом начела циркуларне економије преко којих је могуће истовремено достизати еколошке стандарде, позитивне економске ефекте а тиме и јачати стандард радника, што су биле неке од сугестија ЕПВ, извучене из наше сарадње са пословним субјектима и локалном самоуправом.
Кампања јавног заступања проблема из животног амбијента омогућена је реализацијом пројекта "Заједно за активно грађанско друштво - АКТ", који је добио подршку Владе Швајцарске а спроводе га Helvetas Swiss Intercooperation и Грађанске иницијативе. Мишљење које је изнето у овом чланку је мишљење аутора и не представља нужно и мишљење Владе Швајцарске, Helvetas-а или Грађанских иницијатива. Подршку активности добили смо и од компанија: Витал, Шећерана Црвенка, Суноко и Индустрије меса Карнекс.