ВЕСТИ - ЕПВ
Семинар о штетним индустријским емисијама у Старој Пазови.
- 02. новембар 2018.
"ИНСПЕКТОРИ ДА КОНТРОЛИШУ НАМЕНСКО ТРОШЕЊЕ ЗЕЛЕНОГ ДИНАРА"!
На посебан Позив Министарства заштите животне средине на семинар за инспекторе, правосуђе и струковне организације у Старој Пазови, под називом "Индустријске емисије - надзор и предострожност", узели су учешће представници и две невладине организације - Еколошки покрет Врбаса и Центар за екологију и одрживи развој - ЦЕКОР из Суботице, где смо добили прилику да изложимо своје виђење проблематике загађивања вода и ваздуха у Србији, укажемо на потребу квалитетног мониторинга а све у перспективи развоја и подстицаја прикључењу Европској Унији.
Дводневни семинар организовао се у складу са годишњим планом рада Сектора за надзор и предострожност у животној средини, на чијем челу се налази Жељко Пантелић, помоћник министра, као последњи у низу од укупно 3 семинара перманентног образовања у циљу едукације о интегрисаном спречавању загађења у Републици Србији, значају квалитета горива на аерозагађење, као и утицају индустријских постројења на буку у животној средини. Министарство заштите животне средине учесницима семинара презентовало је и податке о мониторингу загађивања на територији Републике Србије, али и квалитета вода и амбијенталног ваздуха. У овом сектору препознајемо велику агилност помоћника министра, који је очигледно, одлучно опредељен остварењу брзих и видљивих резултата на свом пољу!
Семинару је уз све своје најближе сараднике, присуствовао и Министар Горан Триван, који је у обраћању учесницима између осталог истакао да се "у нашој земљи лагано мења свест о важности животне средине и то ће олакшати рад инспекторима и свима чији је посао да утврде штету нанету животној средини и одговорне казнити, посебно када је реч о еколошком криминалу“. "Од инспектора много зависи! Одабрани су да раде тај посао и ако инспекори не кажњаавају неће нико! Морамо се изборити са онима који нам трују кућу. Инспектори не смеју да жмуре на проблеме загађивања животне средине јер је еколошка будност у интересу Србије. Посао инспектора је и да проверавају да ли се у општинама наменски троши зелени новац па ма колико мали био, и то је један од начина да се спроведе политика животне средине“, рекао је министар Триван. Он је такође најавио да ће у блиском периоду покушати технички да опреми све еколошке инспекторе у Србији, како би лакше користили национални регистар извора загађења, лакше подносили извештаје и користили подршку из Министарства.
Прилику смо искористили да поред осталог, скренемо пажњу министру на притисак извршне власти на инспекторе у локалу, њихову деградираност ниским зарадама, што као последицу доводи до њихове немотивисаности и селективне примене прописа.
Више пута су представници министарства животне средине истакли неразумевање Министарства финансија за проблематику животне средине, које не види важност ове области и потребу већег издвајања за огромне проблеме из амбијента који драматично утичу на здравље људи!
На одлично организованом семинару јасније смо уочили решења мноштва проблема који нас окружују и посебно празан простор за сарадњу са цивилним сектором, који се погрешно третира и неправедно запоставља. Цивилне организације би уз квалитетнију подршку Министарства и усмерења ка јачем мониторингу локалне средине, могле да буду јака спона између грађана и државе, која у овој области не даје квалитетну услугу својим пореским обвезницима.