ВЕСТИ - ЕПВ
Други округли сто о изменама Устава у делу који се односи на правосуђе
- 08. септембар 2017.
СТУЧНОСТ СУДИЈА ИСПРЕД ПОЛИТИЧКИХ ПРИТИСАКА!
Јуче смо у Палати Србија присуствовали још једном Округлом столу на тему припреме измене Устава у области правосуђа. Уз још озбиљнији састав страних делегација и домаћих учесника, те жустре дебате, нарочито представника струковних удружења, разговарало се на тему стручности судија и правосудној академији. Организатор скупа било је, као и до сада, Министарство правде, а подршку је пружила и Мисија ОЕБС у Србији.
Већина дискутаната оценила је измицање фокуса дискусије са деполитизације правосуђа на стучност судија и тужилаца, као "манипулатини трик" организатора! Министарство правде, тј. г. Чедомир Бацковић, помоћник министра задужен за европске интеграције, у том смислу, правдао потребу уздизања важности правосудне академије до кровног документа, Устава, како би почетно а потом и континуирано образовање кандидата за носиоце правосудних функција, добило чвршће институционално упориште.
Правосудна академија постоји већ 7 година, те су се многи учесници запитали, не спорећи њену важност за усавршавање будућих судија, због чега се интегритет судија предпоставља њиховом стучношћу, када је евидентно постојање политичког утицаја и утицаја носиоца економске моћи на њихов рад!? Ако квалитет и правичност донесених решења умногоме зависи од спољних утицаја, тада ће њихова стучност, колика год да је висока, бити замрачена и потиснута у други план!
Још пре 10 година Венецијанска комисија, која је "ултимативни судија и ауторитет" за оцену свих предлога уставних промена, потврдила је и упозорила тадашњу Владу Србије на постојање елемената политичког утицаја на правосуђе у Уставу! "Разговарајмо о стучности када судије и тужиоци буду "слободни људи"..., истакао је председник Адвокатске коморе Београда Владимир Гајић.
Нашу сагласност већинском мишљењу учесника, налазимо и у нашој области, тј. у несавршености еколошких прописа, по којима се судије и тужиоци морају руководити! У многим еколошким законима постоје преклапања, неусаглашености са кровним прописима, са различитим тумачењем истих ствари! Нисмо чули да постоји посебно упуство за судије по којим приоритетима да се руководе у оваквим случајевима!
Због притиска и додворавања Европској комисији, често су закони доношени по убрзаној процедури, без квалитетне јавне расправе, а по принципу копи-пејст европских прописа! При томе, никоме није падала на памет потреба да се закони доносе у пакету са подзаконским актима, правилницима, упутствима... Како ће се закони спроводити на терену, и имамо ли исте техничке, кадровске, финансијске... капацитете као земље од којих смо их присвојили!? Имамо ли традицију и развијену грађанску свест попут Данске, Немачке, Словеније, Чешке...?
Још увек кумулирамо грешке и вртимо се око свога репа!
Међутим, утисак нам је да нас неко јачи снажно гура напред у промене, полако дробећи чауру политичке инертности. Ово нас наводи и даље да одвајамо енергију за допринос достизања владавине права у Србији!
Ова активност део је кампање подизања видљивости цивилног сектора у Србији, која је омогућена реализацијом Пројекта "Оснаживање одговорности и обавеза за бољу животну средину", који се реализује уз подршку програма CSOnnect, који спроводи Регионални центар за животну средину (РЕЦ). Програм финансира Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (SIDA).