ВЕСТИ - ЕПВ

Округли сто у Торњошу о приступању ЕУ

ГОЛИ У ЕВРОПУ!

Еколошки покрет Врбаса, на позив организатора, Еколошки покрет "Станиште" из Вршца, јуче је узео учешће на Округлом столу "Банатске платформа" у Торњошу крај Сенте, на тему "Учешћа локалних заједница у преговорима Србије и ЕУ". Суорганизатори скупа били су Удружење пољопривредника из Торњоша и Центар за европске политике из Београда.

ЈОШ СЛИКА

Наша организација је чланица мреже "Банатска платформа", поред још неколико из Бачке, Срема и Уже Србије, и поред географске дислоцираности. Покретљивост ове мреже цивилних организација, ефикасност и могућности заједничког утицаја на националне политике, определио нас је да се прикључимо и дамо свој допринос, пре свега у формирању квалитетнх ставова преговарачког тима Србије за отварање поглавља 27-животна средина, 11-пољопривреда и 12-заштита потрошача. 

Иначе, ЕЦ "Станиште" цивилни је лидер у Србији по експертизама еколошких финансијских токова, тј. по анализама прихода и намеског трошења еколошких такси, тзв. "зеленог динара"!

Скупу су присуствовали представници Општине Сента, Пољопривредне стручне службе из Сенте, неколико пословних субјеката из ове Општине и удружења грађана из Баната. Од предавача, Дејана Максимовића из ЕЦ "Станиште" и Стефана Шипке (ЦЕП), сазнали смо много детаља о тренутним позицијама Србије у преговорима за приступање ЕУ. У току скупа одвијала се и дискусија, из које извлачимо следеће важније утиске.

Због састава учесника, велика пажња је поклоњена поглављу 11- пољопривреда! Самим тим, присутне је занимала ситуација са ИПАРД 2 - програмом донација ЕУ за рурални развој (2014-2020), чијом подршком би се требали достићи европски стандарди у производњи и конкуретности на европском тржишту хране.

Хиљаде наших људи очекује отварање ових конкурса "ко озебло сунце", који су им можда, једини начин, да у нашем скромном и сученом амбијенту, унапреде своје пословање. Али почетак програма касни већ две године и потпуно је скандалозно да би смо могли изгубити први део расположивих средстава из овог програма (од 15 милиони евра), због административне неспособности државе да формира акредитационо тело, које ће проверавати исправност документације апликаната).

Пажњу нам је привукао и Извештај Европске комисије о напретку Србије у приступним преговорима за поглавље 27. животна средина, у којем се истиче задовољавајући ниво напретка еколошког законодавства али и "рана фаза припреме" примене закона и програма (што је дипломатски израз за "под милим Богом ништа се не ради")! Највећа замерка даје се ненаменском коришћењу "зеленог динара" и не постојању "функционалног зеленог/еко фонда" за финансирање програма заштите животне средине. То би могла бити и главна препрека обезбеђивању српког учешћа у прикупљању преко 10 милијарди евра за решавање проблема из животне средине, неопходних за затварање овог поглавља.

Уз још много информација важних за преговоре са ЕУ из области које нас занимају, ценимо овај скуп врло корисним за нас, што ће свакако утицати на "бистрење" наших ставова према државним "еко политикама" на свим нивоима! 

Учешће на овом скупу помогнуто је реализацијом Пројекта "Оснаживање одговорности и обавеза за бољу животну средину", који се реализује уз подршку програма CSOnnect, који спроводи Регионални центар за животну средину (РЕЦ). Програм финансира Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (SIDA). Активност је помогнута и од компаније Суноко.

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net