ВЕСТИ - ЕПВ

Округли сто у Куцури на тему наутичког туризма

КРОЗ КАНАЛЕ ДО НОВИХ РАДНИХ МЕСТА!

У петак, 28. октобра у Куцури, на салашу "Код Пелета", организовали смо, по оцени учесника, највећи наутичко-туристички скуп у Србији у последњих 5-6 година. Партнер у организацији било је удружење Дунавски пропелер из Београда, на челу са Крстом Пашковићем, чланом експертског тима "Плава Европа" и више светских и европских удружења из области наутике, који је био и уводничар скупа са темом "Не препознати наутички потенцијали Србије и Бачког округа". После радног дела, гостима смо уприличили излет у Врбас, до преводнице, у обилазак споменика Јожефу Кишу, градитељу канала и сплавова на каналу!

На скупу је присуствовало 66 учесника из 38 организација!

 

ФОТОГРАФИЈЕ СА ОКРУГЛОГ СТОЛА

ВИДЕО ПРИЛОГ ТВ БАЧКА

 

 

 

Госте смо претходно упознали са резултатима нашег рада на обали канала Богојево - Врбас, крај преводнице у Куцури (уз подршку Министарства грађевине и бројних локалних партнера), где смо поставили шест бетонских, мозаик пикник столова, осветлили их и поставили посуде за смеће и ПЕТ амбалажу, изградили 15м метара дрвено привезиште и пецарошку платформу са приступним бетонским степеништем. Такође смо наговестили наше планове за наредни период по којима би смо уредили стазу на бенту канала насипањем чврсте подлоге, додатно оплеменили и уредили шумицу на бенту, реконструисали руинирани објекат у визитор еко центар, изградили услове за шаторско и кампинг насеље.

Испред радног дела Округлог стола, учеснике смо упознали са потенцијалима каналске мреже у Општини Врбас, емитовањем промотивног филма сниманог из ваздуха.

Скуп је оплемењен и са два ексклузивитета. 


Наиме, захваљујући доброј комуникацији Дунавског пропелера и Јаноша Мајора, шефа научно-истраживачког тима у мађарској фирми из Дебрецина World Strong Guard (WSG Kft.), заменик генералног директора ЈВП Вода Војводине, Стеван Илинчић, примио је, на почетку скупа, вредну донацију у виду санације и конзервације преводнице у Бездану, вероватно, највреднијег хидротехничког објекта из индустријског наслеђа у Средњем подунављу, на чијој изградњи је, још 1856 година, када је завршена, први пут примењено подводно бетонирање. Конзервација ће бити изведена иновативним хидроизолационим материјалом - WSG адитив, развијеним у лабораторијама ове фирме и који је показао изванредна својства водонепропусности.

Мирјана Живковић, главни инжењер за пловидбу у Водама Војводине, презентовала је пројекат изградње четири привезишта и то крај бране на Тиси, на каналима код Турије, Сомбора и на радост домаћина, крај преводнице у Куцури, и то са највреднијим пројектом од 10 милиона динара. Уз привезиште, биће изграђени и приступни путеви, рампе за извлачење чамаца и пикник сетови за одмор.

Председник Општине Врбас, Милан Глушац, најавио је озбиљну подршку развоју инфраструктуре на каналу и промоцију наутичког туризма, а у сврху јачања укупне туристичке понуде у локалу. С тим у вези оствариће се јача сарадња како са нашом организацијом, тако са свим ресорним државним институцијама и суседним општинама.

Ирена Коњевић, самостални саветник у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, изразила је задовољство подршком нашем пројекту "Путевима панонских морнара" који је сасвим у складу са Акционим планом за спровођење Стратегије развоја водног саобраћаја у РС 2015 -2025г. Један од циљева овог плана, који се управо спроводи, је унапређење наутичких потенцијала водних путева, као дела укупне туристичке понуде РС, и то кроз изградњу марина, пристана и привезишта за рекреативна пловила.

Стеван Илинчић је изјавио да само 6 км од 600 км канала Основне каналске мреже у Војводини није пловно, те да је велика заблуда да се на њима не може развијати наутички туризам!

Иначе, нисмо запазили много скупова на којима су се тако сретно нашли теоретичари и практичари, да размене и укрсте своје теорије и искуство на води, а уз то и одговорни носиоци јавних функција са носиоцима цивилних и пословних иницијатива. 

У десетак мулти медијалних презентација и још толико говорника, сазнали смо и видели, лепоту и богатство наших река и канала, индустријског наслеђа на њиховим обалама, природну и логичну а углавном занемарену (водену) везу са суседима у региону, затим, како се уз добру (политичку) вољу и невелика средства праве радна места на води и крај воде, јавности (и политичарима) непознате и неискоришћене потенцијале канала и река, опасности и штету коју чинимо водним токовима - немаром, бахатошћу и неразумевањем, везу урбане културе и заштите амбијента са развојем туризма, посебно наутичког, које су то основе безбедне пловидбе и још много тога!

Закључци скупа формирани су у виду захтева и апела креаторима државних политика да коначно окрену главу на масу наутичара, туристичких и угоститељских радника, иноватора и неупослених стручњака, малих и већих домаћих инвеститора, и наравно - туриста, домаћих и страних, који "стрпљиво чекају да открију лепоте Србије на води (мимо Саве и Дунава)" и сви заједно исчекују да се отпусте "стеге у деловима неразумних и дестимулативних прописа", да се усвоје нова, стимулативна правила која ће мотивисати људе да раде и зараде за себе, чинећи задовољство другима!

Ево оних најважнијих, укратко!

Наутика мора добити статус привредне гране у развоју, као што су добили и бањски или сеоски туризам (а шта се залаже инжењер Крста Пашковић и групација НАТУС још од 1992 године), и који су осетили благодети умањених или чак "опроштених" такси и других намета! То би био ветар у леђа како јавном тако и пословном сектору за изградњу недостајуће инфраструктуре (марина, привезишта, бициклистичких стаза и "стаза за коње" дуж обала, комуналне инфраструктуре...), а након тога дошло би до природног интереса за изградњу привредних објеката као што су визитор центри, угоститељски објекти, кампинг насеља, зимовници за чамце, ремонтни објекти, продавнице наутичке опреме, објекти за спортове на води...

Ратификовати и урадити транспозицију Резолуције Уједињених нација број 52.(EUROPEAN RECREATIONAL INLAND NAVIGATION NETWORK), коју је донела Економска комисија УН за Европу 2004. године. Ово би омогућило легализацију пловидбе и отварање најмање 3000 км нових пловних путева у Србији! Процене су да би се тиме створила могућност отварања најмање 5000 нових радних места у подршку армији заинтересованих наутичара из целе Европе, који би похрлили у "неистражене водене путеве старог континента"! 

Како ово не би остале само неформалне процене стучних, али ипак неовлашћених проценитеља, на основу којих се не покрећу инвестиције и не мењају прописи, држава би морала (по предлогу проф. др Зорана Радмиловића ,Крсте Пашковића и Радомира Јечинца) да исфинансира израду студија, које ће јесно и недвосмислено да покажу потенцијале развоја наутичког туризма, посебно, на Основној каналској мрежи у Војводини (ОКМ) и то у неколико корака:

• Развој наутичког туризма као могуће алтернативе у туристичкој понуди Војводине (капацитети, трошкови,  поузданост, емисије, итд.)

• Развој модела за упоређивање будуће туристичке понуде (прогнозе) са расположивим капацитетима 

• Предвиђене одлуке подршке у вези разних концепата развоја наутичког туризма на ОКМ 

• Развој планског и оптимизационог модела корисника наутичког туризма (произвођачи наутичке опреме и пловила, наутичари, марине итд.), као конкурентске туристичке опције.

Затим дата је иницијатива да се "одблокира" преводница у Руском Крстру и да се одмах реализује кајакашка регата Бездан - Куцура. Да се утврди обавеза ношења безбедносних прслука на свим пловилима, мањим и већим.

Задовољство учесника изражено је потребом да се што пре организује нови скуп, са наставком анализе ове занимљиве и перспективне области.

Округли сто је део наше кампање "Путевима панонских морнара", чији је главни покровитељ Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре а суфинансирају је и Општина Врбас и Покрајински секретаријат за привреду и туризам.

Листа организација учесника:

  1. Минитарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
  2. Општина Врбас
  3. Туристичка организација Пожаревца
  4. Туристичка организација Зрењанина
  5. Туристичка организација Вршца
  6. Туристичка организација Сомбора
  7. Туристичка организација Старе Пазове
  8. Туристичка организација Врбаса.
  9. ЈВП Воде Војводине
  10. Водопривредно друштво "Бачка" из Врбаса
  11. Универзитет Дебрецин, Република Мађарска
  12. Универзитет у Београду
  13. Организатори две регате: ЈВП Воде Војводине и "Регата Река".
  14. Наутички клуб "Клек"
  15. Наутички клуб "Београд" Ада циганлија
  16. Наутички центар Земун - "РТД НАУТИКА" 
  17. Марина Апатин
  18. Удружење Српских веслача (ТИД), Бели Поток
  19. Удружење спортских риболоваца (УСР) "Златни караш" из Врбаса
  20. Атеље "Косана", Београд
  21. Завод за заштиту споменика културе Зрењанин
  22. Internet Serbian Travel News (ISTN) - istnews.com
  23. Адриатик, ТВ емисија "Србија коју волим"
  24. Друштво љубитеља бициклизма - "Југоциклинг кампања", Београд
  25. ЈП "Урбанизам", Сомбор
  26. Месна заједница Куцура
  27. Добровољно ватрогасно друштво (ДВД) Куцура
  28. Основна школа "Братство-једнинство", Куцура
  29. Етно клуб, Куцура
  30. КУД "Завичајно врело", Куцура
  31. КУД "Жетва", Куцура
  32. СУБНОР, Куцура
  33. Удружење инвалида рада Војводине, Куцура
  34. Мото клуб "Пегазус", Куцура
  35. Фудбалски клуб "Искра", Куцура
  36. Удружење занатлија, Куцура
  37. "Дунавски пропелер", Београд
  38. Еколошки покрет Врбаса

 

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net