ВЕСТИ - ЕПВ
Међуопштинска сарадња са Бачким Петровцом
- 29. јануар 2015.
НА СМЕЋЕ УДРУЖЕНИМ СНАГАМА!
Еколошки покрет Врбаса данас је у великој сали СО Врбас, уз подршку локалне самоуправе, организовао састанак међуопштинске и међусекторске Фокус групе, на тему одлагања отпада. Састанак је наставак пројекта МОПАЛ - модел примене Архуске конвенције у локалу, којег су фиансирали Министарство пољопривреде и заштите животне средине и Општина Врбас. Такође је и реализација договора из Бачког Петровца од прошлог месеца о наставку сарадње. У оквиру скупа председници општина Врбас и Бачки Петровац, Братислав др Кажић и Павел Марчок, потписали су Споразум о сарадњи на заједничком решавању проблема у пословима одлагања отпада.
Учешће на састанку узели су представници десетак пословних оператера из Врбаса и Новог Сада, међу њима и они највећи: компанија Суноко, идустрија меса Карнекс, компанија Миротин. Присутни су били и представници из Пан Рико доо Нови Сад, Ecology систем Врбас, Регионалне агенција Бачка, јавна предузећа - Воде Војводине, Дирекција за изградњу Врбас, ЈКП Стандард Врбас, ЈАЗИП - јавне агенције за пољопривреду и зоохигијену, комуналне и еколошке инспекције, Одељења за урбанизам, Канцеларија за младе, КЛЕР - канцеларија за локални економски развој, удружење Зелени Круг Бачки Петровац, Куцурско удружење младих, удружење пензионера из Куцуре...
Фокус дијалог, уз модератора скупа Ратка Ђурђевца, извукао је драгоцене информаиције из свих организација о капацитетима и потенцијалима давања услуга у прикупљању секундарне сировине, примарне па чак и секундарне прераде корисног отпада (ауто гуме, биљни и зелени отпад, ПЕТ, картон, најлон...). Све је поткрепљено примерима добре праксе од представника предузећа са вишегодишњим искуствима у исходовању дозвола и оргаизовању посла (Карнекс, Суноко, Миротин).
Представници Регионалне агенције Бачка приближили су учесницима потенцијале учешћа на ЕУ конкурсима, потребе благовремених припрема пројектних тимова, документације, дозвола, обуке кадрова...
Закључци састанка јасно су указали на потенцијале међуопштинске и међусекторске сарадње. Већ сада се зна да не постоје никакве сметње за формирање заједничког пројектног тима, што ће, вероватно, постати и први корак у конкретизовању потписаног Споразума.
Исказана је иницијатива према ресорном Министарству за хитно, поновно активирање Републичког фонда за животну средину и финансирање пројеката уређења депонија и трансфер станица.
Састанак смо проширили са могућностима међуопштинске сарадње у области енергетског менаџмента и збрињавања паса луталица.
Еколошки покрет Врбаса у даљој комуникацији и координацији са учесницима скупа, покушаће у наредном периоду да склопи елементе конкретних послова, како би се кроз сарадњу, покренуо процес стварања нове вредности, смањења количине комуналног отпада и притиска на локалне депоније. Ово би могло да покрене замајац нове локалне привредне активности, са могућношћу отварања нових радних места. Наравно да ће и еколошке користи при томе, бити многоструке!