ВЕСТИ - ЕПВ

Радионица са пензионерима

ОД ВЕСНИКА ЖИВОТА ДО ТИХОГ УБИЦЕ!

Данас смо у сарадњи са особљем Клуба пензионера при геронтолошком центру у Врбасу одржали радионицу за њихове чланове. Тема је била улога грађана у решавању највећег еколошког проблема у локалу - загађеног Великог бачког канала. У оквиру радионице група активиста еколошког покрета Врбаса, Младен Милованчев и Сузана Јокановић дипломирани инжењери заштите животне средине и Тања Кочиш апсолвент Технолошког факултета у Новом Саду, представили су резултате свог истраживања утицаја загађења из канала на здравље људи настањених у непосредној близини овог водотока.

ФОТКЕ СА СКУПА

ВИДЕО ПРИЛОГ ЛОКАЛНЕ ТВ

У трећини од 165 анкетираних домаћинстава, утврђено је постојање обољења или смртности услед канцерогених обољења. Рак плућа преовладава а кардиоваскуларна обољења су такође заступљена. Анкетирано је свако треће или четврто домаћинство, тако да би и реални резултати могли бити још поразнији. 

Добијени резултати анкете упоређени су са анализама воде и муља које су радиле сертификоване лабораторије из Београда и Новог Сада. Ове анализе су утврдиле постојање лако испарљивих токсичних супстанци у води и муљу канала које у кратком временскокм периоду могу изазвати мучнине, главобоље и отежано дисање. А у дужем периоду? Десет, двадесет година живота крај канала?!

Годинама уназад ресорне државне институције знају да је канал убитачан за људе у његовој близини и ништа не предузимају! Старатељи канала то свакако знају а и поред папрених водних накнада, не враћају паре у његову ревитализацију!

У разговору који је уследио закључили смо да учесници имају мноштво идеја како треба (неко) да реши проблем канала, позатвара одговорне... Али у недостатку квалитетних помака ка решењу овог проблема, грађани дефинитивно немају осећај потребе, нити виде начин да себе укључе у активан живот заједнице за здравији амбијент! Архуска конвенција је потпуно непознат појам, међутим ни други прописи нису знани учесницима, као инструмент остваривања својих Уставом загарантованих права на чист и безбедан животни амбијент. Промене на себи су изгледа најтеже и многима недостижне!

Питања учесника у вези ангажовања старатеља канала на његовој ревитализацији, проследићемо "Водама Војводине", складно Закону о доступности информација од јавног значаја, као и Закону о потврђивању Архуске конвенције. Одговор очекујемо у законском року, свесни да њихову одговорност за фаталне последице нерада можемо добити једино на суду!

Активност је спроведена у оквиру пројекта "МОПАЛ - модел примене Архуске конвенције у локалу" којег подржава Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Општине Врбас.

 

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net