ВЕСТИ - ЕПВ
Радионица са грађанима у Бачком Добром Пољу
- 29. октобар 2014.
ХОЋЕ ЛИ БАЧКОПОЉЦИ УГЛЕДАТИ ЦИВИЛИЗАЦИЈУ?!
Како се ми то упорно питамо што нам је лоше, кад' нам у амбијенту све вришти а нико се с места не помера!?
Јуче смо у сарадњи са Месном заједницом Бачко Добро Поље организовали радионицу са грађанима у њиховом Дому културе на тему примене Архуске конвенције у локалном проблему. Тај проблем је био завршетак канализације и прикључење грађана на исту.
Увертира радионице било је упознавање са три основна ступца Архуске конвенције: доступност информација од јавног значаја а у области животне средине, учешће грађана у раној фази доношења одлука и право на правну заштиту.
Потом је, представник јавног предузећа Дирекција за изградњу, Миленко Радованов упознао грађане о стању послова изградње канализационе мреже у Бачком Добром Пољу, рекавши при томе да су радови на изградњи канализационе мреже заустављени још 2011. г пред њен сам завршетак, због правних сметњи које су се тада појавиле и још увек трају!
Од учесника радионице још једном смо добили потврду да грађани хоће да се прикључе на канализацију, али је проблем изгледа, на другој страни!
Дакле, три године ни један ашов није забоден а још је мање од двеста метара преостало да се канализација споји са Врбасом па да „цивилизација и њих угледа“!
Изгледа да неко није испоштовао уговорне обавезе, па стога неко неће да потпише сагласност да су радови изведени по Уговору, и логично, нико неће то да плати! И коначно, политика не замерања "све је дубоко закуцала у глиб"!
Да ли је уопште некога брига што се "септичке људима полако примичу до врата"? Што ће инвестиција ЕУ од 15 мил. евра у постројење за отпадне воде пропасти?! Што ће канал потом остати какав јесте, дуго, дуго... до неке наредне „разумније генерације“! Колико ће бити наредних генерација у Врбасу?
Учесници трибине су се наравно интересовали и за цену прикључка и могућност да се копање од ревизионог прикључка у дворишту, до шахте на улици, свима наплаћује по просечној цени из предстојеће понуде извођача, и то у више рата. Тиме би грађани са удаљеном шахтом и обавезним поткопавањем пута били поштеђени огромних трошкова овог посла! Такође сматрају, да се пример Куле мора испратити! Ако су комшије успеле да цену папирологије сведу на „0“, морао би и Врбас то да „ископира“!
Захтев за одговором на ова питања у складу са Законом о приступу информацијама од јавног значаја, те првим и другим ступцом Архуске конвенције потврђене нашим Законом, проследили смо председнику Општине Врбас, ЈП Дирекцији за изградњу и ЈКП Стандард из Врбаса.
Активност је спроведена у оквиру пројекта "МОПАЛ - модел примене Архуске конвенције у локалу" којег подржава Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Општине Врбас и Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине.