ВЕСТИ - ЕПВ

Округли сто о процени утицаја на животну средину

С ГРАЂАНИМА И ВАН ИЗБОРА!

У среду 14. маја 2014. год. у Заводу за заштиту природе у Новом Саду, учествовали смо на Округлом столу под под називом  „Процена утицаја и стратешка процена утицаја на животну средину у Србији: десет година после“. На Округлом столу су представљени резултати истраживања о стању имплементације законских прописа у области процене утицаја и стратешке процене утицаја на животну средину, усвојених 2004. године. Потом је у присуству представника еколошких ОЦД из Војводине, локалних самоуправа и Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине,  покренута дискусија.

ФОТОГРАФИЈЕ СА СКУПА

Присутност ЕПВ у овој проблематици је још од доношења четити еколошка закона 2004. године. Још тада смо приметили да се избегла дефинисати одговорност за штету на животној средину за фирме које улазе у приватизациони процес. Држава није преузела одговорност за друштвене фирме загађиваче у претходном периоду а новим власницима, наравно, није наложила да кроз приватизационе уговоре изврше ремедијацију. И све даље што се догађало било је у знаку амнестије за загађиваче.

Утисак присутниј је да су евидентни недостаци у обавештавању јавности о постојању ових студија и сасвим је могуће да јавност није искључиво незаинтересована, већ је и изузета од могућности утицаја на доносиоце одлука. Зашто је то тако, добро једефинисао Еколошки центар Станиште у својој студији „Заштита животне средине у републици Србији на локалном нивоу - стратегије и економски инструменти“:

„Цивилни сектор свакако има добру намеру и жељу да учествује у друштвено-политичком животу и својим знањима, искуством и другим услугама помогне јавном сектору у креирању, спровођењу и евалуацији политика и одабиру приоритета, а све у циљу побољшања квалитета живота у заједници. Функционери власти често не препознају ову добру намеру и жељу, а готово и да не крију став да је грађане довољно само на изборима питати шта мисле, а између два избора одбијају да деле моћ одлучивања са грађанима, присвајају ексклузивност доношења одлука, не подстичу јавност да учествује у креирању политика, чак је у томе обесхрабрују на многе начине. Најбољу контролу власти може вршити обавештена, мотивисана и активна јавност, а политичари се изгледа управо због тога труде да јавност остане неупућена, безвољна и пасивна.“

Дакле општи је закључак са Округлог стола да обавезне законске процедуре обавештавања дефинитивно нису ефикасне нити довољне да заинтересована јавност превентивно реагује на могућу штету на животној средини изградњом нових објеката или постројења.

Сматрамо такође да огромне социјалне тензије и пословни сектор врше притисак за скраћивање процедура издавања одобрења на студије процене утицаја на животну средину, што би могло додатно да погорша ситуацију у амбијенту просечно недовољних капацитета и способности општинских службеника да квалитетно и правовремено испоштују законске процедуре и с друге страна, постојања некоегзистентности кровних еколошких закона у третирању исте проблематике на различите начине, што изузетно компликује живот извршиоцима по локалним управама.

Постоји озбиљна потреба евиденције и аниимације заиинтересоване јавности по локалним самоуправама а окупљене у удружењимиа грађана, како би се више укључили у процесе доношења еколошких одлука. С тим у вези група ОЦД са Округлог стола начелно се договорила да иницирају измене Закона за институционализовање ове обавезе у локалним самоуправама. 

Еколошки покрет Врбаса има вишегодишњу добру сарадњу са одељењем урбанизма Општине Врбас у којем се креирају ови документи, где директно и редовно добијамо обавештења о приспећу сваког захтева за одлучивање о потреби процене утицаја на животну средину и за сваку даљу фазу овог процеса. Имамо дакле, могућност да реагујемо на сваку нелогичност и благовремено спречимо штету на животној средини противпрописном градњом, што истичемо као пример другим општинама!

Округли сто је организован у оквиру пројекта „Мисли-делај-утичи: Обезбеђивање побољшане имплементације ЕУ директива о процени утицаја на животну средину у Србији“ (Think-Act-Impact). Пројекат заједнички реализују Центар за европске политике из Београда, Еколошки центар „Станиште“ из Вршца и Удружење Србија у покрету из Београда, а који је финансијски подржала Амбасада Краљевине Норвешке у Београду.

 

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net