ВЕСТИ - ЕПВ
Радионица о амброзији у ССШ "4, јули" у Врбасу
- 09. април 2014.
О АМБРОЗИЈИ ДОК ЈОШ ИМА ВРЕМЕНА
Јуче смо одржали радионицу на тему штетности алергеног полена, нарочито амброзије, са ученицима ССШ "4. јули" из Врбаса, смера заштите животне средине. У оквиру пригодне мултимедијалне презентације, приказали смо и видео прилог о Милошу Станковићу, даровитом младом научнику из Београда, који је у својих 30-так изума, уврстио и електрични апарат против амброзије и других штетних корова.
На жалост, после осам година мониторинга полена од биљних алергена, ове године наша организација није успела да склопи буџет за аеропалинолошку станицу. То је био и једини континуирани мониторинг неког сегмента животне средине у региону. Надамо се да ћемо барем до сезоне полена корова и нарочито амброзије, успети наћи нека средства и задовољити потребе за информацијама о концетрацији штетног полена у ваздуху за неколико хиљада наших оболелих корисника.
Само у Општини Врбас преко десет хиљада особа је оболело од летњих поленских алергија, од чега је око 80% осетљиво на полен амброзије. Добар део оболелих су деца. За своје лечење они у просеку потроше око 50 евра, што нас доводи до износа од 500.000 евра за фармацију и то само за лечење од поленске алергије (дерматитис, коњуктивитис, бронхитис, астма...), а где су друге бољке?! Из целе Војводине, са преко пола милиона оболелих у фармацију се слије преко 25 милиона евра! Са овим парама без икаквих проблема "почупали би сваку биљку амброзије у Србији и још пошумили пола Војводине"!
А где су тегобе оболелих? Је ли неко видео мало дете у нападу асматичног гушења?!
Извођење радионице подржала је локална самоуправа.