ВЕСТИ - ЕПВ
Отворено писмо техничкој Влади РС
- 09. фебруар 2014.
ДРЖАВНЕ СНЕЖНЕ ВРАГОЛИЈЕ!
Еколошки покрет Врбаса окупио је групу од девет удружења грађана, наших партнера, углавном из Јужно-бачког округа (осим АРИС-а из Централне Србије), са идејом заједничког наступа према Власти на свим нивоима и солидарном помагању на решавању проблема у својим локалима. Прва заједничка активност је Отворено писмо Техничкој Влади РС и Министарству унутрашњих послова - Сектор за ванредне ситуације у вези недавне снежне непогоде у Војводини.
ТЕХНИЧКА ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
МИНИСТАРСТВО ЗА УНУТРАШЊЕ ПОСЛОВЕ
СЕКТОР ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
Oтворено писмо
Поштовани,
Поводом напора које сте уложили током спашавања завејаних путника и возила у Војводини, скрећемо вам пажњу на изостанак превентивних мера, које би, по нашем мишљењу, знатно смањиле утицај негативног дејства елементарних непогода, попут ове која се догодила претходне недеље.
Зашто није урађена безбедносна процена проходности путева, како би се, евентуално, отворили алтернативни правци? Ако се видело да предузеће за путеве не може да стигне да склони снег са коловоза, пут је морао бити затворен.
Тражимо пуну одговорност за оне који су то морали учинити и који су допустили да се људи нађу у опасности!
Затечени смо изреченим тврдњама појединаца из Сектора за ванредне ситуације о неисплативости подизања ветрозаштитних појасева.
На основу које се то процене дошло до закључка да ветрозаштитни појасеви доводе до смањене сигурности саобраћаја?!
Захваљујући свести наших предака, који су дрвеће садили, могли смо научити много о позитивном утицају дрвећа у: преради угљен диоксида и обогаћивању ваздуха кисеоником; успоравању ветрова и смањењу еолске ерозије која сваке године однесе у Војводини тону и по до две црнице по хектару; осмозним процесима прераде и разградње штетних хемикалија ношених са третираних ораница; смањењу киселости земљишта; продужењу века асфалта 3 до 4 пута на његовим осенченим деловима; смањењу снежних наноса на путу.
Ако сте обратили пажњу на амбијент у којем се одигравала снежна драма, приметили сте да готово нема дрвенастог растиња које би ублажило ударе ветра. На локалитетима највећих сметова крај друмова нема атмосферских канала, земљаних нити било каквих других бентова и препрека сметовима. Исто важи и за железнице.
Подсећамо вас и упозоравамо да смо са 6,8% пошумљености Војводине на самом eвропском дну!
Обим непогоде којa нас је задесила, лако је могао да доведе и до људских жртава!
На срећу, то се овога пута није десило, иначе би сваки трошак и напор спасилаца био релативизован, а одговорност би у целости пала на вас и председнике општина који су уједно и шефови локалних штабова за ванредне ситуације.
Због свега наведеног, захтевамо:
1. Да на основу искустава из ове снежне мећаве, а у складу са чл.61. Закона о заштити од елементарних и других већих непогода ("Сл. гласник СРС", бр. 20/77, 24/85, 27/85, 6/89 и 52/89 и "Сл. гласник РС", бр. 53/93, 67/93, 48/94 и 101/2005 - др. закон), направите процену даље могуће угрожености од оваквих и сличних елементарних непогода;
2. Да на основу израђене процене направите карту ризика у Војводини и на основу ње, већ за следећу сезону, спроведете мере превентивне заштите;
3. Да направите средњорочни и дугорочни програм превентивне заштите од елементарних непогода.
Одговорно понашање није само спашавање људи пред камерама, већ рад на превенцији и смањењу ризика!
Очекујемо ваш скори одговор.
С поштовањем,
Еколошки покрет Врбаса, председник Ратко Ђурђевац
Асоцијација за руралне иницијативе – АРИС, директор Владимир Филиповић
Еколошки покрет Општине Србобран, председник Тоша Станојев
ЕкоБечеј, председник Золтан Киш
Бељанска бара, Турија, председник Светозар Срданов
Да сачувамо Војводину, Товаришево, председник Сретеније Башић
ЕКОС, Гложан, председник Виера Турчанова
Зелени круг, Бачки Петровац, председник Јадранка Марчок
ЕМИЦ, Врбас, предсеник Славиша Игњатовић