ВЕСТИ - ЕПВ

Писмо Влади РС о продаји земље странциима

ПРОТИВ ОТИМАЊА ЗЕМЉЕ

Асоцијацијa за руралне иницијативе Србије (АРИС) и Еколошки покрет Врбаса упутили су Отворено писмо Влади Србије са иницијативом за одлагање могућности продаје земље странцима од 2017.године, на чега се обавезала потписивањем Споразума о стабилизацији и и придруживању.

Поштовани!

Складно отвореном преговарачком процесу за улазак у ЕУ, те паушалним и генерализованим оценама званичника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о предностима евроинтерација за развој пољопривреде у Србији, те нашим спознајама и израженом интересу готово свих удружења пољопривредника - захтевамо суспензију Члана 63. Споразума о стабилизацији и придруживању и хитно започињање преговора са партнерима из ЕУ на ову тему!

Образложење:

Подсећамо Вас да по ратификацији Споразума о Стабилизацији и Придруживању Европској Унији (ССП), од 2017. године, Србија ће бити дужна да омогући страним корпорацијама да купују пољопривредно земљиште под истим условима као и наши грађани. Искуства из Србије и региона нам указују да либерализација и приватизација државног земљишта представља огроман ризик за очување здраве аграрне политике, која се базира на јачању малих и средњих пољопривредних газдинстава и балансираном руралном развоју.

Несумљиво да је либерализација продаје пољопривредног земљишта код нас, а и у свим државама Источне Европе је довела до „отимања земље” и концентрације земљишта у власништву мале групе агро-корпорација.

Агро-корпорације доминирају у власништву огромних површина најплоднијих ораница и „плене” велику већину развојних фондова и пољопривредних субвенција, што директно утиче на одрживост малих сеоских газдинстава. 

У Европи, велике фарме, преко 100 хектара, сачињавају само 3% пољопривредних фарми, а у исто време заузимају 50% територије. У Мађарској, 100 најбогатијих пољопривредника прима 90% укупних пољопривредних субвенција које долазе из Европске Уније. Либерализацијом прехрамбеног тржишта и продаје земље, првих шест година од уласка у Европску Унију, Мађарски мали фармери су редом банкротирали, јер нису били у стању да се боре са конкуренцијом корпорација. 

Код нас нема никакве сумње да се Србији спрема сличан сценарио!

Продајом земље корпорацијама губимо извор прихода, прехрамбену сигурност и могућност да се одбранимо од генетички модификованих прехрамбених производа. Такође, агробизнис, поред ГМО-а је фокусиран на индустријску пољопривреду која подразумева висок степен експлоатације и униставања природних ресурса, најпре земљишта а затим и водних резерви. Међутим, ми можемо да се само-организујемо и променимо политички курс, који нам је зацртан од стране ЕУ. 

Шта то подразумева? - Пре свега Србија мора да се избори за суспензију Члана 63. из ССП-а.

Хрвати су на време кренули у преговоре са Европским 'партнерима', успевши да истерају прелазни период од 9 година од момента уласка у ЕУ И тиме су одложили продају земљишта странцима. То значи да ће Хрватско пољопривредно земљиште остати формално заштићено најкраће до 2022 године. Пољска је успела да одложи чак на 12 година, док је Мађарска забранила продају, по цену кршења свих потписаних обавеза са ЕУ, сматрајући их штетним уговором по националне интересе!

С друге стране, Србија којој се не назире датум уласка у Европску Унију, ће од 2017. године, пет година раније него Хрватска, бити дужна да либерализује продају пољопривредног земљишта! 

По томе, Србија има потпуно право и шансу да у преговорима затражи прелазни период, као што су то учинили Хрвати. И поред тога што мислимо да сте упознати, у прилогу вам достављамо линк са Хрватских преговора са Европском Унијом, како би се уверили у могућност одлагања и поред тога што јавни наступи ваших званичника сугеришу нереалност корекција услова датих од стране ЕУ.

У случају недостатка вашег слуха за овај предлог, спремни смо спровести кампању анимације свих заинтересованих субјеката у Србији у спречавању, по нашој основаној сумњи, издаје националних интереса!

За АРИС, директор: Владимир Филиповић (http://www.aris-eu.org/contact.html)

За Еколошки покрет Врбаса, председник: Ратко Ђурђевац

Прилог:

Веза на сајт Владе Републике Хрватске

Достављено:

- Јавности.

 

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net