ВЕСТИ - ЕПВ
Узорковање воде ВБК на присуство вируса
- 07. децембар 2013.
ВИРУСИ ИЗ БАЧКОГ КАНАЛА
Јуче смо помогли Госпави Лазић да узоркује воду из најгорег дела Великог бачког канала у Врбасу, испод виноградског моста и из КЦ3, смрдљивог бегејца, који се у канал улива испод врбаске преводнице. Она је докторант на ПМФ-у у Новом Саду и члан је Истраживачке групе одељења за вирусологију Научног института за ветеринарство „Нови Сад“. Један део својих истраживања Госпава је усмерила на утврђивање присуства патогених вируса животиња и људи у површинским водотоковима. Када свој рад приведе крају, сазнаћемо какве нам све заразе излазе из канaла и колико је у ствари канал опасан по врбашане, али и куљане и србобранце!?
КОРИСТАН ЛИНК: АКТУЕЛНИ ПРОЈЕКАТ ИНСТИТУТА ЗА ВЕТЕРИНУ
Утврђивање присуства вируса животиња и људи у површинским водама део је истраживања у оквиру пројекта Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, чији је руководилац др Петровић Тамаш, виши научни сарадник Научног института за ветеринарство „Нови Сад“ и представљају наставак истраживања FP7 Европског пројекта о дијагностици и контроли вируса животиња и људи у животној средини и храни. Истраживачка група одељења за вирусологију Научног института за ветеринарство „Нови Сад“ бави се утврђивањем присуства патогених вируса животиња и људи у површинским водама, тренутно само на подручју Војводине.
Присуство анималних, хуманих а посебно зоонотских вируса је проучавано и праћено у многим земљама широм света, док у Србији се површинске воде, воде за рекреацију, као и вода за пиће контролишу са микробиолошког аспекта претежно на бактериолошке показатеље, односно бактериолошки квалитет воде.
Присуство вируса у Србији се уопште не прати!
За разлику од ситуације у Србији, у највећем броју земаља Европе се врши повремено или пак системско праћење вируса у површинским водама и водама које служе у производњи воде за пиће у оквиру редовне контроле здравствене исправности. Присуство вируса у води рефлектује фекалну контаминацију и указује на евентуалну опасност за здравље људи и животиња који ту воду користе у рекреативне сврхе, за наводњавање или за производњу воде за пиће. Из тог разлога, места узорковања су површинске воде одабране на основу претпостављеног различитог степена загађења, односно оптерећености фекалном вирусном контаминацијом, као и воде у резерватима природе, националним парковима и ловиштима.
Циљ овог тима је да испита и анализира присуство анималних и хуманих вируса у површинским водама применом најсавременијих молекуларних метода. Први резултати, везани за реку Дунав у Новом Саду и Кривају код Србобрана и Бечеја, су објављени на 17. Међународној Еко-конференцији одржаној у Новом Саду ове године, а комплетна истраживања од 2012 до краја 2014 год. (рачунајући и Велики бачки канал) ће резултирати и израдом докторске дисертације Госпаве Лазић.