ВЕСТИ - ЕПВ
Јавна дебата о енергетској ефикасности
- 01. новембар 2013.
ЛОКАЛНИМ БУЏЕТОМ ПРОТИВ – ЕНЕРГЕТСКОГ ВАЗАЛСТВА?!
У четвртак, 31. октобра, Канцеларија за енергетски менаџмент општине Врбас, у сарадњи са Немачком организацијом за техничку помоћ и сарадњу - GIZ, организовала је јавну дебату у великој сали Скупштине Општине Врбас "Открити енергију - Discovering energy". И ми смо узели учешће на овом састанку на коме се разговарало о техничким мерама побољшања енергетске ефикасности у зградарству, на који начин и колико се енергије може уштедети улагањем у ове мере, као и који модели финансирања таквих радова постоје на тржишту.
КОРИСТАН ЛИНК СА САСТАНКА: vrbas.net
Посебна пажња поклоњена је несавршеним прописима који усложњавају процедуре и мере за рационалнију потрошњу енергије, на чега су скренули пажњу представници Канцеларије за енергетски менаџмент и Друштво инжењера и техничара. На жалост, овај део дебате није испраћен од стране представника ресорног министарства, који се нису одазвали позиву, па смо остали ускраћени одговорима на многа јавно постављена питања.
На састанку су били присутни и представници банкарског сектора у жељи за квалитетнијом кредитном подршком пословном сектору и грађанству. Закључак је да се наменски кредити за унапређење енергетске ефикасности не би смели издавати само на основу фактуре за материјал, већ да се у процес њиховог издавања морају укључити и енергетски менаџери, ради одређивања приоритета техничке интервенције или санације објекта, те прецизнијих и извеснијих процена уштеда енергије.
Са састанка смо упутили иницијативу и предлог локалној самоуправи да у Програму заштите животне средине Општине Врбас за 2014. годину у сврху смањења CO2 емисије, одреди део еколошког буџета за субвенционисање бескаматних кредита грађанима у сврху повећања енергетске ефикасности њихових стамбених објеката. Кредити би се одобравали у сарадњи са пословним банкама и уз препоручене техничке критерије Канцеларије за енергетски менаџмент. То би био изводљив и реалан начин за истински допринос локалне управе поправљању квалитета живота наших грађана, имајући при томе у виду да Општина Врбас има солидан прилив од еколошких такси.
Сигурно ћемо овакве иницијативе да упутимо и ресорном Министарству, иако не очекујемо превише!
Наше је мишљење да у Србији још не постоји искрена политичка воља за масовну примену и развој обновљивих извора енергије и истинску подршку обичним грађанима за унапређење енергетске ефикасности у својим домаћинствима. Недостатак воље се најлакше препозна по минорним субвенцијама и компликованим процедурама за добијање дозвола за изградњу енергетских постројења са обновљивим енергентима, те производњи „зелене енергије“.
Примарна енергетска оријентација Српске Владе према руском гасу, не би смела да омета развијање домаћих обновљивих енергетских потенцијала и постепено повећање њиховог учешћа у укупном енергетском билансу Србије. Свака држава стратешки мора да тежи енергетској независности, која у највећој мери одређује њен суверенитет. Тржиште енергије код нас готово да не постоји и тренутно смо, на жалост, енергетски вазали, са великим монополима у енергетском сектору који, сисају крв грађанима и држе их у оковима корисничке зависности од прескупих енергената.