ВЕСТИ - ЕПВ
Консултативни састанак Министарства са представницима ОЦД
- 15. октобар 2013.
БЛЕДО-ЗЕЛЕНА ПОЛИТИКА!
Прекључе смо у Београду, у Палати Србија, присуствовали консултативном састанку Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине са представницима организација цивилног друштва (ОЦД). Састанку је председавао државни секретар Дејан Новаковић са сарадницима.
«Нa сaстaнку су рaзмoтрeни прeдлoзи мeхaнизaмa будућe сaрaдњe Mинистaрствa сa oргaнизaциjaмa цивилнoг друштвa мeђу кojимa су: успoстaвљaњe кoнтинуирaнoг диjaлoгa измeђу Mинистaрствa и oргaнизaциja цивилнoг друштвa, рeдoвнo инфoрмисaњe jaвнoсти, интeнзивниje учeшћe OЦД у прoцeсу дoнoшeњa прoписa и aкaтa, дeлeгирaњe лицa из Mинистaрствa зa кoнтaкт сa oргaнизaциjaмa цивилнoг друштвa и oтвaрaњe пoсeбнe e-мaил aдрeсe зa кoмуникaциjу сa OЦД.»
КОРИСТАН ЛИНК СА СКУПА:
МИНИСТАРСТВО ЕНЕРГЕТИКЕ, РАЗВОЈА И ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Велика очекивања цивила да ће се, после готово две године, најавити расписивање конкурса за финансијску подршку удружењима, брзо су се распршила.
Конкурса до краја године неће бити!
Утисак нам је да су и једна и друга страна поприлично погубљене у одређивању приоритета сарадње. Осећа се велика фрустрираност представника цивилног сектора од вишегодишњег неефикасног ношења са локалним проблемима без подршке власти и потреби «рамена за плакање» без спремних, реалних предлога за улогу Министарства у решавању тих проблема. Не постојање заједничког мишљења и солидарности, те ривалитет цивилних лидера, оптерећују цивилни сектор и смањује му преговарачки капацитет са представницима државе. Снажне београдске организације и даље иритирају све остале наметљивошћу и празном елоквенцијом, што државне бирократе изгледа једва чекају и одмах их гурају у фацилитаторе и координаторе.
Са оваквим цивилним сектором Министарство лако избегава одговорност и прикрива годину `ипо дана велику рупу у свом раду у овој области, стагнацију и бујање еколошких проблема, огромна дуговања цивилним оргаизацијама, локалним самоуправама и другим институцијама и организацијама.
На чега се трошио еколошки динар из целе Србије у ових годину ипо дана (и трајаће још док се не активира нови еколошки буџет следеће године)? То су милиони «зелених еврића»...!?
Не постоји ни један еколошки проблем који не задире у област барем четири министарства. Стога, по нама, ресорно министарство нема капацитет самостално а ефикасно да се носи са еколошким проблемима у Србији. Званичници Владе у својим изјавама сваљују кривицу на Општине и Покрајину, негирајући своју одговорност за ужасно стање на терену. Ово не прихватање одговорности аутоматски искључује потребу реконструкције неефикасног државног апарата. Прека потреба за обједињавањем државних инструмената еколошке заштите, предпостављена је другим приоритетима, па се значајан новац од еколошких такси троши у друге сврхе, и то на свим нивоима власти, - а узор долази од највиших!
Ево како је то "намештено":
Новим прописима и реорганизацијом рада министарстава све накнаде, па и еколошке, провлаче се кроз Министарство финансија. Овом Министарству дата је улога «генералног проценитеља» оправданости сваког трошка, независно од законске обавезе наменског трошења новца пореских обвезника. Остали министри су жестоко понижени! Али изгледа да им то много не смета. Плата стиже редовно сваки месец!
Из тог разлога оправдано сумњамо да се еколошки динар већ годину `ипо дана ненаменски троши за друге послове, који су Влади Србије у «вишем приоритету»! Тако долазимо до ситуације да «за екологију нема новца»!? Глупости! Еколошке накнаде су и код нас огромна гомила новца, која би могла да «умије прљаво лице Србије»!
Сваки еколошки активиста у Србији осећа и зна да у Влади нема политичке воље ни разумевања за еколошке проблеме.
«Нашем Министарству» дакле треба искрена помоћ, како би у Влади излобирали реалне полуге за решавање проблема. А кључни људи задужени за ресор животне средине требало би да прогутају мало своју сујету и да ту помоћ отворено и искрено затраже од цивилних представника са капацитетом у партнерству а не да организују овакве празне дебатне форуме без записника, закључка, обавеза учесника.
Шта је данас, у оваквој загађеној Србији, капацијтет партнерства еколошких ОЦД?
Капацитет у партнерству, по нама је вишегодишњи заштитарски рад на терену, при томе не мислимо на маркетинг (промоцију заштитарства), већ сучељавање са бахатошћу пословних оператера, представника власти, обесних грађана... Еколошке пријаве, тужбе, учешће у судским расправама таложе драгоцено искуство еколошких активиста, што им отвара јасну слику квалитета прописа, капацитет судских извршитеља, судску праксу - доступност правде! Затим, учешће у јавним расправама студија процене утицаја на животну средину, скенирање организације рада локалне самоуправе, локалних прописа... - Мора се проћи кроз ватру да би сте осетили проблем а потом и излаз из њега!
Све су то квалитети које Министарство мора пронаћи у цивилном активизму и «пригрлити га», како би уз њега вратили сврху свога постојања, јер тренутно је нема!
И зато ево још мало помоћи!
Модел ефикасне партнерске сарадње ОЦД и Министарства, по нама, морају бити мултисекторске фокус групе, са компететним модераториима, уз учешће представника свих министарстава кроз чију област се еколошка тема провлачи и пожељно, заинтересованих међународних организација и пословних субјеката. Састанке мора да прати записник, а излази морају бити орочени задаци сваке стране. Састанци могу да се одржавају и у локалним самоуправама у којима је присутан репрезентативан проблем или његово решење, уз обавезно њихово суфинанцирање. За трошкове организације ових састанака и за предложена решења мора да постоји реалан, расположив новац. Недостајући трошкови решења еколоших проблема, уз државу гаранта, лако ће се пронаћи у ЕУ фондовима! Е` овде већ настаје потреба за заједничким пројектним тимом...
«Па ово већ личи на прави пројекат!»
И још само мало! Ради извесности одазива на састанке компетентних представника других министарстава везаних за проблем, Влада Србије мора одредити координациону улогу Министарству енергетике, развоја и заштите животне средине према осталим министарствима у пословима заштите животне редине. Мултисекторски приступ омогућиће настајење еколошког менаџмента у врховима власти као узор локалним самоуправама. Тако нешто већ постоји са Министарством здравља у проблематици злоупотребе психоактивних супстанци, али ово министарство је одличан пример како то не треба радити!
Све претходно предложено подразумева да се новци од еколошких накнада наменски троше, да су на располагању! Само тада су могући реални помаци и резултати.
Без претходних предпоставки, тобожње напоре Владе Србије за поправљањем животног амбијента, посматрамо као фарсу за Европску комисију, само као политичку промоцију укључивања цивила у доношење одлука, где су цивили само украс на фоткама, и као лажну душебрижност за животни амбијент.
Убеђени смо да је досадашња «зелена политика» Владе али и оне претходне, била само замазивање очију јавности од ненеменског трошења пара, неспособности смањивања гломазног државног апарата и скривање страшне одговорности државе за све лоше што се у овој земљи дешава животној средини а потом и здрављу људи!!