ВЕСТИ - ЕПВ
Завршна конференција летње Архус кампање у Србији
- 22. август 2013.
СПРОВОЂЕЊЕ АРХУСА У СРБИЈИ И УЛОГА РЕСОРНОГ МИНИСТАРСТВА
На позив Мисије ОЕБС у Србији, 21. августа у Медија центру у Београду, узели смо учешће у промоцији резултата летње кампање Архус Србије, која је спроведена уз подршку ОЕБС-а и Немачке амбасаде у Београду.
Ова кампања је организована у 20 градова у Србији, са циљем да се унапреде услови за доступност информација, учешће јавности у доношењу одлука и остваривање права на правну заштиту у области заштите животне средине. Реализовали су је 4 Архус центра из Крагујевца, Суботице, Новог Сада и Ниша. Еколошки покрет Врбаса дао је скромни допринос промотивној кампањи Архус центра Нови Сад, о чему смо већ обавестили јавност. http://ekovrbas.net/info/vesti/280-неискоришћени-потенцијали-архус-центара.
КОРИСТАН ЛИНК - МЕДИЈА ЦЕНТАР СА СНИМКОМ КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Шеф одељења за демократизацију Мисије ОЕБС у Србији, Јан Лунеберг, поручио је да је процес транзиције до одрживог развоја незамислив без активног учешћа цивилног друштва. „Декларација Рио УН, која разматра питања животне средине, истиче улогу свих грађана у решавању еколошких проблема“ рекао је Лунеберг на церемонији завршетка Архус кампање.
Помоћник министра енергетике и заштите животне средине Хранислав Стојковић, напоменуо је да је учешће јавности у решавању еколошких проблема изузетно битно, јер, како је рекао, сви проблеми потичу од свести људи. „Имамо проблем, нарочито у локалним самоуправама, са кадровима који располажу квалитетним информацијама и који би могли да оцене на који начин решавати проблеме животне средине“, рекао је Стојковић, и напустио састанак!
Није дочекао буру негодовања и критика учесника конференције, нарочито извештача кампање из Архус центара, представника Сталне конференције градова и општина, Београдске отворене школе... о потпуној једногодишњој инертности ресорног министарства, стагнацији и назадовању ове области узрокованој, између осталог, суманутим одлукама о укидању Еко фонда, Агенције за хемикалије, Агенције за енергетску ефикасност... «Зелени динар» који се издвајао у Фонду помогао је многим општинама да ублаже своје еколошке и комуналне проблеме, нарочито у области одлагања отпада. Агенција за хемикалије створила је услове за праћење и законско третирање око хиљаду штетних хемијских супстанци...
Ако је било најављених злоупотреба зашто нема криваца? Ако се сумњало на злоупотребе зашто је цео систем срушен а није прочишћен и унапређен?
Ресорно министарство је први одговорни субјект у Србији за сровођење Архус конвенције за коју је донесен и домаћи Закон, а која, на жалост после три године од његовог доношења није доживео своју афирмацију и озбиљнију примену.
Ово сматрамо великом неодговорности највиших службеника Владе Србије, који шаљу лошу поруку грађанима о важности поштовања закона, бризи за животни амбијент и одговорном односу према својим обавезама.