ВЕСТИ - ЕПВ
Подршка Архус центрима у Србији
- 05. август 2013.
НЕИСКОРИШЋЕНИ ПОТЕНЦИЈАЛ АРХУС ЦЕНТАРА
Протеклог викенда активно смо учествовали у две активности Архус центра Нови Сад. У суботу, 03. августа, на Андревљу је одржан Округли сто под називом „Улога мреже Архус центара Србије у Заштити животне средине“ а следећег дана, на Штранду у Новом Саду, одржана је промоција принципа Архус конвенције и Архус центра Нови Сад, коју су помогли наши волонтери. Ове активности подржала је Мисија ОЕБС-а у Србији а наше учешће и Општина Врбас.
На Округлом столу извршена је презентација рада и планова четири постојећа архус центра - у Новом Саду, Крагујевцу, Суботици и Нишу. Састанку су присуствовали представницa Мисије ОЕБС у Србији, гђа Оливера Зуровац Кузман, Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине, Тина Јањатовић, Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштитуживотне средине, Слобоадан Пузовић, те представници десетак општина и удружења из Војводине.
Да подсетимо, Архус конвенција, која је ратификована у Србији 2010. године, отвара механизме који омогућавају грађанима приступ информацијама од јавног значаја а у области заштите животне средине, учешће грађана у одлучивању и право на правну заштиту, такође у овој области.
Наше учешће смо искористили да још једном истакнемо проблеме са којима се суочавамо а посебно уочене слабости ресорних институција које значајно успоравају позитивне помаке, којих у последње време, готово да и нема.
Ресорно Министарство је у потпуности запоставило ову област!
Основано сматрамо да се новци пореских обвезника, намењени заштити животне средине, распршују на разне области и ненаменски троше, посебно по укидању Фонда за животну средину. Надзор над спровођењем закона је још више ослабио а сарадње са цивилним сектором готово да није било. Постоје и слабости у самом цивилном сектору, који је разједињен без слуха и енергије за солидарност и заједничке акције. Већина удружења у овој области бави се искључиво едукацијом и промоцијом заштите животне средине док се сама заштита препушта неком другом. У околностима постојања великог броја еколошких проблема, атака на природу, на природне ресурсе, урбане некултуре, животни амбијент је препуштен немилости загађивача и обесних грађана.
Политика подршке невладиним организацијама у ресорним институцијама се мора мењати. Промене које се дешавају реализацијом одобрених пројеката по конкурсима су готово невидљиве и слабо одрживе. Средства која се додељују су или превише мала или су омеђена приоритетима који најчешће нису и приоритети локала где се пројекат реализује.
Непамтимо да је неко подржао грађански протест против загађивача, који би се сихронизовао са инспекцијском активности, или израду Студије утицаја отпадних загађујућих материја пословног оператера на здравље људи... Зато нема еколошких казни, правоснажних пресуда и зато су загађивачи комотни у Србији да остварују екстра профит на избегнутим еколошким трошковима, док су грађани под све већим здравственим претњама из окружења.
Стога се Архус центри морају потрудити да буду центрифуга анимације удружења и њихова спона са јавним сектором. Морају изласком на терен да сниме капацитете локалних организација - за решавање проблема који их окружују и за партнерство са институцијама и пословним оператерима. Сигурни смо да би у овоме имали велику помоћ Мисије ОЕБС-а у Србији, која је помогла њихово оснивање и готово увек имала слуха за њихове досадашње активности.