ВЕСТИ - ЕПВ

Субрегионална радиоцица о ПРТР протоколу у Сарајеву

ПРАВО НА ИНФОРМАЦИЈУ О ШТЕТНИМ ЕМИСИЈАМА

28. и 29. маја, у Сарајеву смо учествовали на субрегионалној радионица о PRTR протоколу - Протокол о регистру испуштања и преноса загађујућих супстанци (Protocol on pollutant release and transfer register), под називом "GET YOUR RIGHT TO A HEALTHY COMMUNITY" а у организацији UNECE - економска комисија Уједињених нација за Европу и OEBS-a. На рдионици су представљена искуства о имплементацији Протокола из сва три сектора друштва из целог региона Балкана и десетак земаља из Западне и Централне Европе. Радионицу је отворио Мирко Шаровић, министар вањске трговине и економских односа Босне и Херцеговине.

КОРИСТАН ЛИНК: UNECE WORSHOP IN SARAJEVO

ФОТО ГАЛЕРИЈА СА СКУПА

Искористили смо прилику да у склопу теме, између осталог, наведемо наша искуства везана за загађивање Великог бачког канала.

Шокантна информација везана за тему скупа стигла нам је из Владе Србије, која је укинула Агенцију за хемикалије у коју је ЕУ уложила 3 милиона евра. Образложење је било - "остварујемо предизборна обећања?!". Ова установа је била једна од реткихкоја која је сасвим одрживо и самостално функционисала и која је била једино регулаторно тело које је бринуло о здрављу и безбедности становништва, тако што је прописивало које хемикалије и биоцидне супстанце и производи не смеју да се користе, увозе и извозе. 

Колико је то важно за спровођење обавеза Србије из ПРТР протокола закључите сами из наставка у којем ближе објашњавамо његову суштину.

Шта је PRTR протокол, о који значај има за очување животне средине?

Брз индустријски развој у неким регионима света је довео до значајног повећања броја и количина хемијских материја, које се користе у индустрији, али и до пораста броја индустријских постројења која у свом технолошком процесукористе те хемикалије како сировине или помоћне материје. Овакво стање је запоследицу имало и повећање емисије загађујућих материја у ваздух, воду и земљиште, као и генерисања великих количина отпада.

Ради прецизног утврђивања извора емисија загађујућих материја и нивоа њихове одговорности за настале проблеме, неколико индустријских земаља је успоставило катастре загађивања који су током година прерасли у међународно стандардизоване системе.

PRTR каталог или регистар испуштања и преноса потенцијално опасних хемикалија и укључује информације о њиховој природи и количинама.

PRTR протокол је посебан међународни уговор усвојен на Петој министарској конференцији "Животна средина за Европу" одржаној у Кијеву у мају 2003. године. Он представља међународни уговор развијен у оквиру и под окриљем Архуске конвенције, и формално представља протокол уз Архуску конвенцију. Ради се о новој врсти међународних уговора у области животне средине и људских права. У складу са одредбама ове конвенције, разрађени су кључни елементи PRTR система, његов изглед, структура и обим, као и правила везана за прикупљање и архивирање података, извештвања, процену њиховог квалитета,, јавни присуп информаицјам, поверљивост података и информаицја, учешће јавности у развоју регистра, међународна сарадња у овој области, итд. Тада постојећа заједница Србија и Црна је потписала PRTR протокол.

Врло значајна карактеристика PRTR протокола је јавност података и информаицја, које морајубити доступне свим заинтересованим странама. Ово захтева да шема PRTR буде свеобухватна и лако разумљива. Активном дисеминацијом (ширењем, оглашавањем) прикупљених података увећава се свгест запослених и локалних самоуправа о потенцијалном хемијском ризику са крајњим циљем повећавања нивоа заштите на раду и заштите животне средине на некокм простору.

PRTR може да послужи и као основа за промоцију чистих технологија, превенције загађења, као и редукције ризика везаних за хемијски хазард (удес).

 

 

Anketa

Da li ste...

nekada podneli prijavu za neki ekološki problem?

1 glas

Anketa

Da li ste

nekada skrenuli pažnju na ružno urbano ponašanje nekome van svoje familije

1 glas

 

 

Поштовани посетиоче!

Наш је пораз твоја равнодушност на садржај који ћеш наћи на овим страницама. Утисак, сугестија и аргументована критика учиниће те важним чиниоцем промена нашег запуштеног и угроженог амбијента!

Као оснивачи покрета “сретно смо се родили” у крајње запуштеној средини, сиромашној људском свести, препуној небриге, бахатости, помирљивости и лицемерја, што управо годи нашем немирном духу, прохтевном на изазове и сучељавања.

Еколошки покрет Врбаса

  • Јожефа Атиле 22, Врбас 21460
  • Tel: 063.88.77.972
  • Факс: 021/706-666
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Web: ekovrbas.net