ВЕСТИ - ЕПВ
Прича о полену у ССШ "4. јули" и ОШ "ПП Његош"
- 20. мај 2013.
МОНИТОРИНГ И МУКЕ СА ПОЛЕНОМ
Данас смо одржали две радионице на тему мониторинга аерополена са матурантима средње стручне школе "4. јули" и полазницима еко-школице у ОШ „ПП Његош“ из Врбаса. Радионице су се организовале уз подршку руководства ових школа, локалне управе и Покрајинског секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средне.
ТВ ПРИЛОГ СА РАДИОНИЦЕ У ССШ 4. ЈУЛИ
Наша организација већ VIII сезону организује мониторинг аерополена са хирстовим мерним уређајем на крову зграде Општине Врбас а у партнерству са ПМФ НС, лабораторијом за палинологију. Финансијску подршку добијамо од локалне управе и суседне Општине Србобран. У ранијем периоду подршка је стизала и од општина Бечеј, Мали Иђош и Кула. Колко нам је познато, не постоји ни једна ОЦД у Југоисточној Европи која у континуитету организује мониторинг неког сегмента животне средине.
Разговор са децом био је на тему активности мониторинга полена, здравственим, економским и социолошким аспектима проблема. Говорили смо и о неуспеху наше државе у третирању проблема амброзије, што потврђује све већи број оболелих од летњих поленских алергија. У Војоводини их је већ преко пола милиона, а у просеку месечно за куративу у периодима сензибилизације троше по педесет евра, што је преко 25 милиона евра само за тренутно ублажавање тегоба.
Стога, нисмо обишли ни срамну улогу нашег здравстве, које се под руку са фармацијом, бави искључиво последицама – болешћу, те исисавају новац болесника, без квалитетног решења за њихове здравствене проблеме. Болесници су њихови абоненти а неефикасни државни апарат лошом политиком, одржава ове интересне односе.
Здравље нема цену али болест лихвари жестоко наплаћују!
Па, ево неколико сугестија државном врху са терена.
Мора се извршити даља децентрализација надзора. Локалне инспекције морају добити шира овлаштења и могућност кажњавања власника и поседника закоровљених површина. Више новца се мора одредити за кошење и уређивање зелених површина у државном власништву, посебно водопривредног, железничког и путарског земљишта.
И још да подсетимо наредних недеља мора се извршити прво кошење амброзије која је у нижој фази вегетације. У овој фази зрења која траје до краја јуна месеца, она је безопасна и има средњу хранљиву вредност крмног биља, те се стока може натеривати на испашу овом биљком (где је то могуће), што је еколошки одржив и најјефтинији метод њеног сузбијања. И овде држава може прописати стимулативне мере, које се у Западној Европи широко примењују.