ВЕСТИ - ЕПВ
Отворено писмо Александру Вучићу
- 12. мај 2013.
ЖИВОТНА СРЕДИНА - ПАСТОРЧЕ НОВЕ ВЛАДЕ
Предмет: Обавештење и Захтев за пријем
Поштовани!
И поред игнорисања нашег претходног Дописа - о потреби одлучније замене азбестних цеви у Србији, Још једном Вас обавештавамо, овога пута о постојању великог незадовољства грађана Општина Врбаса, Куле и Србобрана, због инертности ресорних државних институција у решавању проблема загађености Великог бачког канала.
Такође вам преностимо нашу резигнацију и огорчење радом Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине, које је по нама, у потпуности запустило област заштите животне средине. Ово мишљењe дели и мноштво наших партнерских организација из целе Србије, те, уколико у том правцу нешто не крене набоље, бићемо принуђени да колективно затражимо реконструкцију Владе у овом важном сегменту друштвеног живота.
Међутим, у искреној жељи за покретањем државног апарата ка решавањеу еколошких и водопривредних проблема, не само у нашем региону, већ на целом подручју хидро система Дунав-Тиса-Дунав, излажемо вам ситуацију са терена и цивилни поглед на могућа решења, кроз конкретан предлог Акцоног плана за покретања водопривредних потенцијала у Војводини. Скрећемо Вам при томе пажњу, да за све предлоге из овог Дописа, постоји конкретан и реалан ресурс за њихову имплементацију, о чему смо спремни да разговарамо.
Друштвена оправданост
Мноштво студија еминентних домаћих и страних институција, потврдило је постојање Hot spot-а (црне еколошке тачке) на Великом бачком каналу у протоку кроз град Врбас, где је коефицијент засићености штетним материјама у води 1000 пута већи него у Дунаву крај Београда.
Педесет година запуштања овог проблема, поразан је показатељ не примене еколошког законодавства у Србији и односа државе према делу своје територије. Имајући у виду изостанак било какве званичке студије утицаја загађења на здравље становништва, уз незваничне статистике високе инциденце кардиоваскуларних и неколико врста канцерогених обољења у Врбасу, али и у Србобрану, може се закључити да је овај комадић Србије препуштен тихом и болном одумирању.
Овај проблем узрокује изостанак квалитетне воде за наводњавање "из највећег хидрочворишта у Европи", чиме се угрожава развој модерне пољопривреде у региону Средње Бачке регије. Такође је прекинут еколошки коридор, као и речна, најјефтинија линија транспорта а тиме се спутава развој привреде...
Подсећамо вас да је ремедијација Великог бачког канала проглашена еколошким приоритетом Владе Србије. Из тог разлога, на притисак међународних институција, 2009. г. је формирана Радна група у чијем саставу су били представници Европске Уније, оба ресорна министарства, института "Јарослав Черни", ЈВП "Вода Војводине" и општина Врбас и Кула. Престанак рада Радне групе за ремедијацију канала, учињен је дисконтинуитет ових послова са неизвесном реализацијом треће и најважније фазе – чишћења контаминираног седимента канала.
У Врбасу је у току реализација највеће инвестиције у региону - изградња Централног постројења за прераду отпадних вода (ЦППОВ) врбаске општине, града Куле и Црвенке, којег финансира ЕУ са 13 милиона евра плус 2 милиона за консултанта (MISP Бг.). Урађен је пројекат наставка изградње централног колектора кроз град Кулу и даље спајање са Црвенком, али 200 мил. потребних дин. "још нису на видику", Овим би се обезбедили услови за проширење канализационе мреже у ова два места и прикључење на ЦППОВ.
После пола године прекида послова и суспензије градилишта ЦППОВ (због техничких и организационих проблема), радови су настављени и морамо предпоствити да ће бити завршени у новим дефинисаним роковима (средина 2014.), када би се преузеле и прерадиле све отпадне воде које тренутно оптерећују канал, и чиме би дакле, престало његово загађивање.
Период исчекивања завршетка ове инвестиције представља празан ход у којем би се морали обавити припремни послови чишћењу канала, који подразумевају праћење комплексне законске процедуре, провера могућности примене доступних технологија на проблему, смањење токсичности каналског муља, како би могло да му се приђе и обави измуљавање, и вероватно најважније - комплетирање финансијске конструкције.
У противном, по завршетку друге фазе могло би се десити да протекне још дуги низ година да се приђе каналу и започне вађење муља, што би била катастрофална порука већ фрустрираном, здравствено угроженом становништву.
У наставку предлажемо ред корака операционализације треће фазе ремедијације канала, у жељи да дамо допринос Влади Србије у схватању озбиљности и хитности решавања овог проблема, али и његовој решивости, наравно, уз укључење свих заинтересованих страна, из земље и иностранства - са стручним, техничким и финансијским капацитетима.
ПРЕДЛОГ АКЦИОНОГ ПЛАНА
1. Формирање Радне групе за израду Инцепцијске студије (уводна студија ради дефинисања стратегије решавања проблема).
a. Именовање чланова Радне групе. Предлог: представници два ресорна министарства, општина Врбас и Кула, старатеља водотока, предлагача овог плана (ЕПВ са партнерима), репрезентативног цивилног партнера са локалитета проблема.
b. Дефинисање елемената Инцепцијске студије и циља треће фазе ремедијације канала. Предлог:
- Безбедно уклањање и прерада контаминираног седимента канала кроз град Врбас
- Успостављање прекинутог пловног пута
- Враћање квалитета воде неопходног за наводњавање пољопривредних култура...
- Карактеризација седимента и воде. Одређивање стручне установе за израду хоризонталних анализа по дужини загађеног коридора.
- Одређивање стручне установе или стручне екипе за анализу референтних технологија. Дефинисање прага толеранције најбоље доступне технологије. Предлог:
1. Припрема воде и муља на начин да при вађењу престану да буду претња здрављу грађана и нарочито извођачима радова.
2. Безбедно депоновање.
3. Прерада муља у користан производ (компост, енергент)...
4. Упознавање са референтним технологијама. Предлог: Студијске посете референтним решењима (уз предлог предлагача овог плана).
5. Извештај о анализи референтних технологија и препорука најпримењивије, уз процену укупног износа трошкова чишћења ВБК.
6. Процена домаћег учешћа и доношење Одлуке о изворима и износу домаћег учешћа.
7. Доношење Одлуке о гаранцији државе за наменско трошење укупних средстава намењених трећој фази.
8. Одређивање начина главног финансирања проблема (донације, концесије...)
9. Одређивање стручне екипе и израда пројекта за аплицирање средствима донатора или финансијера (међународне финансијске институције или приватни фондови) уз примену информација о најбољој доступној технологији.
10. Припрема и финансирање кампање јавног заговарања о постојању доступних технологија безбедног уклањања контаминираног седимента. Циљна група: грађани Врбаса који су листом неповерљиви у безбедну варијанту вађења муља, због чега је могућа ескалација незадовољства према према нејасним и непоузданим радњама чишћења муља.
11. Припрема и финансирање кампање јавног заговарања прикључивања грађана и пословних субјеката на канализациону мрежу.
c. Процена буџета Инцепцијске студије и доношење Одлуке о носиоцима трошкова њене реализације. Предпоставка: Буџет ресорних министарства и заинтересовни пословни субјекти.
2. Формирање Радне групе за спровођење III фазе ремедијације ВБК (чишћење)
Задатак Радне групе: припрема и реализација међународног тендера, надзор и контролу радова безбедног чишћења, праћење поштовања прописа и дефинисаних рокова. Сматрамо да се мора начинити континуитет са Радном групом у припремном поступку, уз додатне чланове представнике донатора/финансијера, плус представнике стручне установе именоване за израду тендера.
ПРОБЛЕМАТИКА ФИНАНСИРАЊА III фазе ремедијације ВБК:
Подсећамо Вас на постојање Републичког фонда за еколошке акциденте, као могућег модела у Србији за третман контаминираног седимента.
Еколошки акциденти суштински представљају “вандредну ситуацију”. Доказ за то је Закон о јавним набавкама, који за ванредне ситуације даје могућност примене тзв. скраћеног или експедитивног поступања у случајевима непогода, хаварија, других несрећа.("Сл. гласник РС", бр. 116/2008).
У Члану 7. каже се да се одредбе овог Закона не примењују на набавке:
3) ради обезбеђивања основних животних услова у случајевима елементарних непогода, других несрећа или хаварија у складу са прописима којима се уређује заштита од таквих непогода, несрећа, односно хаварија.
Скрећемо Вам такође пажњу да су се, колико је нама познато, у два маха појављивала средства „за реконструкцију система Великог бачког канала“.
-Први пут - ребалансом Буџета РС за 2008. годину предвиђено је узимање зајма од Банке Савета Европе у износу од 20 милиона евра.
-Други пут 2010. године – Отписом немачког дуга у Париском клубу у износу од 16 милиона евра од којих је за 11 милиона отпис условљен реконструкцијом система ВБК.
Сасвим смо сигурни да ова средства нису наменски употребљена!
ПОТЕНЦИЈАЛИ ДЕТАЉНЕ КАНАЛСКЕ МРЕЖЕ (ДКМ) - КАНАЛИ ЗА НАВОДЊАВАЊЕ И ОДВОДЊАВАЊЕ
Потреба ванредног одржавања ДКМ
И остатак ХС ДТД како у делу Основне каналске мреже тако и Детаљне каналске мреже (систем за одводњавање вишка воде са пољопривредног земљишта) умногоме су изгубили своју функцију.
Нередовно чишћење нагомиланог седимента који је пореклом од:
- спирања земљишта,
- одроњавања косине канала (чиме су канали, поред осталог, изгубили свој пројектовани профил),
- затим отпадних вода из насеља и индустријских загађивача,
- труљења акватичне вегетације и тд
Као последица се јавља честа појава тзв. цветања воде у каналима за наводњавање које је још узроковано:
- плиткоћом и малом количином воде у каналима
- дуго време ретенције (замене воде) – од 1 до 2 месеца
- осунчаност, не засењеност канала
Цветање воде је поуздан знак да је наступио масован развој цијано бактерија које имају следећи утицај на квалитет воде:
- повећану токсичност
- смањену провидност
- непријатан мирис
- хипоксија (смањено присуство кисеоника)
- угибање водених организама
Све претходно смањује квалитет воде за наводњавање и негативно утиче на производњу здравствено безбедне хране.
Потреба замене азбестно-цементних цеви код постојећих система за наводњавање
Азбестно-бетонске цеви израђују се од масе коју чине 20-25% азбестних влакана и 80-70% портланд цемента. Ове цеви не кородирају, имају танке зидове и глатке површине. Због канцерогеног дејства азбеста ове цеви се данас не уграђују у водоводне мреже, али их има раније уграђених. Производиле су се за притиске до 12 бара и пречнике до 500мм. Не ретко су коришћене за изградњу система за наводњавање, али су у већини случајева ти системи запуштени и сада представљају велику претњу животној средини и производњи здравствено безбедне хране.
Нова енергија из ХС ДТД
На Основној каналској мрежи (ОКМ) налази се 6 великих црпних станица које снабдевају канале са водом када то гравитационо није могуће учинити. Такође враћају вишак воде из канала. За потребе Детаљне каналске мреже (ДКМ) постоји 159 црпних станица укупног капацитета 437м3/с које служе за прикупљање вишка воде и заштите од поплава, као и упуштање воде у системе за наводњавање.
Постоји огроман притисак на ефикасан рад ових црпних станица због великих трошкова енергије. То често узрокује неефикану заштиту од поплава, недовољно воде у каналима и њену слабу проточност. Слаба проточност и плиткоћа канала за наводњавање има изузетно штетне последице по културе које се наводњавају (објаснили смо у првом одељку).
Као једно од могућих решења проблема, предлажемо израду Студије енергетског потенцијала 24 регулационе уставе и 5 сигурносних устава које постоје на Основној каналској мрежи у Војводини. Изградњом мини електрана и производњом додатне ел. енергије, убеђени смо да би се створили услови за ефикаснији рад црпних станица, што би омогућило ефикаснију одбрану од поплава и више воде за наводњавање.
Могућности отварања јавних радова на уређењу водотокова
Обзиром на постојање стабилног убирања разнородних водних накнада, изузетног социјалног притиска и незапослености, предлажемо израду Студије могућности отварања јавних радова на уређењу водотокова. Посебна је потреба у следећем:
- пошумљавање арарског земљишта (посебно енергетским врстама – пауловнија, енергетска врба...). Посебно је важно засвођавати канале дрворедима, чиме се смањује бујање каналске флоре.
- кошење закоровљених површина
- уклањање шикаре, дивљег растиња и инвазивног корова
- чишћење од нагомиланог смећа
- уклањање и припрема трске за грађевински материјал или енергент (брикетирање)
- Уклањање и балирање воденог растиња и искориштење за прихрану стоке
- Изградња малих пристана за чамце, дрвених пецарошких платформи (превенција намерног укопавања обале) – допринос развоју наутичког туризма.
- Изградња туристичко-рекреативних коридора (стазе здравља и бициклистичке стазе на бентовима канала). „Спајање насеља уређеним стазама дуж каналске мреже“!
Надамо се да ћемо се сложити да су социјално-економски потенцијали акваторије канала изузетни и минимално искориштени.
Наше досадашње искуство са врховима државне власти било је подцењивање и игнорисање наших захтева и предлога. Да ли ћете у нама видети капацитете за партнерство или их окренути против себе?! На Вама је Одлука.
За Еколошки покрет Врбаса
председник: Ратко Ђурђевац