ВЕСТИ - ЕПВ
Округли сто у Гиминазији и Захтев ресорним институцијама
- 22. март 2013.
ПУТ ОПОРАВКА БОЛЕСНОГ ВОДОТОКА
Јуче смо у пригоду обележавања Светског дана вода у Гимназији „Жарко Зрењанин“ у Врбасу организовали Округли сто на тему чишћења контаминираног седимента из Великог бачког канала. Увертиру разговору дали су предавачи, др Срђан Рончевић и др Дејан Крчмар са департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине на тему анализе ситуације и технике ремедијације. Друга група предавача била је на челу са академиком Матом Зубцем а чинили су је још и Раде Милутиновић, члан Српске академије научника и изумитеља и Мирком Крстоношић пoзнати новосадски архитекта, који су изнели конкретан предлог прераде муља у користан енергент са предлогом оплемењивање обала целог тока канала уз прекограничну сарадњу са Мађарском.
Организацију догађаја подржала је локална самоуправа, руководство Гимназије и компанија Суноко.
Учешће на Округлом столу узели су представници: Sunoko group, Carnex, Миротин, (ВИТАЛ НЕ!) ЈВП Воде Војводине, Општина Србобран, представници цивилних организација из Врбаса, Куле и Србобрана, ђаци и професори основних и средњих школа у Врбасу, заинтересовани грађани Врбаса.
Круцијална тема Округлог стола, те нове спознаје из презентација развиле су велики интерес учесника за дебатом, из које су се искристалисали закључци, које смо одмах у форми Захтева проследили локалној управи и ресорним институцијама.
З А Х Т Е В
Захтевамо хитно суфинансирање израде пројекта чишћења седимента из Великог бачког канала кроз град Врбас!
Образложење:
Из врло јасних и научно поткрепљених информација, упознати смо да постоји више доступних технологија, које на безбедан начин могу да одстране и прераде контаминирани седимент у Великом бачком каналу у делу протока кроз град Врбас.
Изградња централног постројења за прераду отпадних вода (ЦППОВ) Општине Врбас, града Куле и Црвенке је у току и биће завршено у дефинисаним роковима. Тиме ће се преузети и прерадити отпадне воде које тренутно оптерећују канал, и чиме би дакле, престало његово загађивање. Овај период исчекивања завршетка ове инвестиције (ЦППОВ) представља празан ход у којем би се морали обавити припремни послови чишћењу канала, који подразумевају израду пројекта а у оквиру којег би се направила:
- Инцепцијска студија (уводна студија ради дефинисања стратегије пројекта)
- Студија изводљивости ( инжењерско-техничка студија)
- EIA (environment impact & risk assement) процена утицаја и ризика на околину)
Десет година је сасвим довољно изгубљеног времена, здравља и живота наших грађана у празним причама одговорних лица о чишћењу канала. Постојање готовог пројекта услов је сваког инвеститора или донатора за давање новца.
За десет година могло се направити неколико пројеката за сваку познату технологију ремедијације. Имали би смо сигурно сасвим јасну визију како безбедно очистити канал и свакако би се појавио заинтересовани инвеститор. (На жалост, новци су се изгледа и појављивали али су ненаменски трошени, што смо више пута наглашавали у нашим јавним обраћањима.)
Упозоравамо Вас да ће снага неподељене животне заинтересованости грађана Куле, Врбаса, Србобрана и Бечеја за ефикасно решавање овог проблема, узроковати покретање широке кампање наше организације и наших партнера за сменом одговорних лица и/или не подршку припадајућих политичких група на свим наредним изборима – у случају игнорисања нашег Захтева.
Захтев је усмерен на следеће субјекте:
- Председник Општине Врбас, чланови Општинског већа, одборници СО Врбас
- Општина Србобран
- Општина Кула
- ЈВП Воде Војводине
- Министарство енергетике, развоја и заштите животне средине
- Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
- Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду
- Покрајински секретаријат за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине
Од свих субјеката очекујемо доношење Одлуке којом ће за ову годину определити средства за израду пројекта чишћења канала. Евентуална недостајућа средства обезбедила би се из ЕУ фондова.
Промовисаћемо сваку овакву Одлуку и њихове доносиоце издвојити из суморне слике нашег политичког естаблишмента.
Захтевамо формирање две Радне групе. Прве која ће координирати прикупљањем средстава, састављену од представника горе наведених институција уз представнике ОЦД из угрожених општина (Врбас, Србобран, Кула) и Друге са представницима стручних интитуција, научника и привредника са одговарајућим референцама, која ће израдити инцепцијску студију и услове за тендер, такође са преставницима ОЦД из угрожених општина. Без цивилних представника угрожених грађана у надзору не верујемо у позитиван помак!
Прва група дакле, донела би Одлуку на предлог Друге групе. Сити смо политичке памети – нека струка каже своје!
У међувремену Влада Републике Србије морала би одговарајућом Одлуком постати гарант за средства донатора или инвеститора послова ремедијације канала.
По нама, ово је начин да политичка прича о еколошким приоритетима добије жељени епилог. Инертност свих ресорних институција и установа по овом за нас животном проблему обезвређује разлог њиховог постојања.
Господо, код вас је лопта!
За Еколошки покрет Врбаса
Ратко Ђурђевац