ВЕСТИ - ЕПВ
Посета CARNEX-овим фармама свиња
- 02. септембар 2012.
СТАЈЊАК CARNEX-а ВИШЕ НE ПРЕТИ ПРИРОДИ
По договору и одобрењу руководства CARNEX-а, у петак 31. августа, обишли смо њихове фарме свиња у Врбасу, Бачком Добром Пољу и Савином Селу, како би се уверили у еколошке ефекте инвестиције од преко милион евра у овом сегменту њиховог пословања. Стајњак из годишње продукције од преко 60 хиљада товљеника са ових фарми, деценијама је био међу највећим еколошким претњама Дунавском сливу! Ово је био и главни узрок наших „напада“ и спорења са овом фирмом у минулом периоду. Стога је наша визита пошла од назад – од испуста отпадних вода у латералне канале, који су спојени са Основном каналском мрежом и даље са Тисом и Дунавом.
ФОТО ГАЛЕРИЈА СА ПОСЕТЕ ФАРМАМА
На овај начин CARNEX не само да је угрожавао природну околину, већ је годишње „бацао у канал“ преко 200 хиљада евра азота и фосфора, а у поседу је око пет хиљада хектара обрадивог зељишта!
У КЦIII канал у Врбасу уливала се осока из карнексове фарме и не ретко је био потпуно прекривен дебелим слојем органске скраме, изузетно непријатног мириса, која је лагано клизила у Велики бачки канал, дајући велики допринос његовом очајном стању.
Још до пре три-четири месеца било је тако. А сада? За неверовати - јата ситних рибица промичу кристално чистом водом овог бегејца!:)
КЦIV канал је задавао годинама велике главобоље грађанима Савиног села и Куцуре а узрок је била CARNEX-ова фарма свиња у Савином селу. Сада је канал у потпуности сув. Иста је слика на каналу који се од Фарме у Бачком Добром пољу протеже до Јегричке.
Да није у питању само сушан период или лоша коњуктура производње, уверили смо се на мерачима протока отпадних вода на фармама, који су на нули а испусти су практично забломбирани!
У лагунама са стајњаком постављени су снажни миксери, који обезбеђују хомогенизовање и константан састав течног стајњака. Ту су и сепаратори за раздвајање чврстог од течног стајњака.
Стајњак са сепаратора и измуљен седимент се из лагуна привремено складиште одређено време (од неколико недеља до неколико месеци), а затим се помоћу разбацивача чврстог стајњака користе за прихрањивање пољопривредног земљишта.
Разбацивачи су две велике цистерне (25 тона) са распрскивачима, који свакодневно развозе стајњак по пољопривредним парцелама, не само CARNEX-а, већ и по земљишту пољопривредног добра „Сава Ковачевић“ из Врбаса. Дневно се разбаци од двадесет до четрдесет цистерни стајњака, у зависности од удаљености парцеле.
Од изузетног је значаја константна и потпуна карактеризација стајњака и воде за наводњавање, коју CARNEX врши пре њиховог расипања на њивама, не само на садржај азота, фосфора и калијума, односно органских материја, већ и на присуство тешких метала а све у складу са БАТ стандардима, Нитратном Директивом 91/576 ЕЕС и Оквирном директивом о водама 2000/60/ЕЕС.
Због тога се на CARNEX-овим фармама води рачуна и о компонентама које се користе за узгој свиња а које након употребе постају отпадне материје и више нису корисне, већ могу бити потенцијални загађивачи животне средине а то су адитиви сточне хране, микро и макро елементи, витамински препарати, антибиотици и други лекови, средства за чишћење и дезинфекцију...
Претходне спознаје указују да је CARNEX ефикасном применом еколошки прихватљиве пољопривредне праксе на својим фармама и у овом сегменту пословања пронашао склад између своје пословне амбиције као лидера у својој бранши и друштвено одговорног пословања.