ВЕСТИ - ЕПВ
Трибина о пијаћим водама
- 22. март 2012.
ПИЈАЋЕ ВОДЕ – ЗДРАВЉЕ НА ИЗВОРУ
У организацији Еколошког покрета Врбаса и Општине Врбас у Скупштинској сали СО Врбаса, одржана Трибина „Пијаће воде – здравље на извору“. Трибина се одржала у сусрет Светском дану вода 22. марта у сарадњи са Природно-математичким факултетом из Новог Сада, департман за хемију, биохемију и заштиту животне средине и ЈКП „Стандард“ из Врбаса.
Предавачи су били били:
1. др Божо Далмација: Проблеми водоснабдевања на територији Војводине
2. др Јасмина Агбаба: Технике уклањања арсена и природних органских материја из воде
3. Миленко Радованов, ЈКП «Стандард» Врбас, шеф РЈ „Водовод и канализација“: Проблематика водоснабдевања у Врбасу.
По обављеним предавањима одржао се Округли сто на тему: Улога пилот истраживања у стратегији водоснабдевања, чији је уводничар био др. Божо Далмација.
Скупу су присуствовали и активно учествовали наставници са ученицима завршног разреда средње стручне школе «4. јули» из Врбаса смера заштите животне средине, наставници хемије и биологије из основних школа, већих пословних оператера из Врбаса, одељења урбанизма и инспекцијских послова локалне управе и заинтересовани грађани.
Изузетно занимљива и важна предавања побудила су дискусију која је изнедрила закључке и иницијативе према извршној власти за хитно подизање приоритета у решавању озбиљних проблема у водоснабдевању али и према грађанима за рационалније коришћење пијаће воде, ограниченог ресурса којег немилице трошимо и загађујемо.
У оквиру имплементације прекограничне платформе за безбедност воде у оквиру IPA пројекта Србија – Мађарска, стручњаци са ПМФ-а изнели су мноштво научних решења ефикасног уклањања изузетно присутног арсена из пијаћих вода. Ова решења проистакла су из дугогодишњег праћења стања ресурса воде за пиће на територије Војводине и Мађарске.
Локалне управе у сарадњи са вишим органима власти и стручним институцијама морају приступити изради пилот програма најефикаснијег уклањања штетних материја у пијаћим водама и реконструкцији водоводних мрежа које у великој мери утичу на квалитет воде, истиче се у препорукама овог скупа.
Такође се са цивилним сектором мора континуирано подизати знање и свест грађана о потреби штедње воде и једноставним променама лоших навика, које их скупо коштају и дефинитивно доводе до велике несташице здравствено безбедне пијаће воде већ у блиској будућности.