ВЕСТИ - ЕПВ
Предавање о штетном полену
- 26. мај 2011.
РАТ ПРОТИВ КОРОВА - ШЕСТ ГОДИНА ПОСЛЕ
Јуче смо у СШЦ „4.јули“ из Врбаса уз подршку локалне управе, уприличили још једну активност за матуранте – техничаре заштите животне средине. Одржано је предавање и радионица на тему - Позитивна искуства у борби против амброзије. Матуранти су упознати са шестогодишњим искуствима наше организације у третирању овог проблема, односом државе, тренутним стањем и могућностима напретка.
ПОГЛЕДАЈТЕ ФОТО ГАЛЕРИЈУ СА ОВОГ СКУПА
Обрађени су здравствени, еколошки и економски аспекти. Ученици су добили информације о раду аеропалинолошке станице у Врбасу, штетности полена, огромним здравственим проблемима преко 10.000 врбашана и преко пола милиона Војвођана који пате од летњих поленских алергија; великим економским штетама насталим изостанком запослених са посла, деце из школа; трошковима лечења оболелих, штета на пољопривредном земљишту и трошковима заштите биљних култура.
Нажалост, законска регулатива која третира проблем инвазивних коровских врста још увек не омогућава довољну комоцију за постизање задовољавајућих резултата на овом пољу. Локалне инспекције још увек не могу да санкционишу приватне власнике и поседнике закоровљених површина, већ само републичка фитосанитарна инспекција, коју још нисмо видели у нашем крају (и поред мноштва позива).
Мониторинг полена који се углавном уз „сретну“ подршку и разумевање локалних управа организује у 15-так градова у Србији, морао би се редовно и извесно финансирати из републичке касе, како би се избегла неизвесност преговарања за финансирање уочи сваке сезоне. Мрежа станица за мониторинг полена мора се централно утврдити, како би се рационално покрила цела територија републике. А не као сада да, примера ради, добијемо станицу у Кули, поред већ постојећих у Врбасу и Сомбору које у целости покривају територију те општине.
Изостанак здравства из целе приче о превентиви потпуно је поразан и у доброј мери утиче на непотребну регрутацију оболелих и запуштеност овог проблема у многим крајевима земље.
У сезони поленизације државни медији морали би да користе информације из аеропалинолошких станица за редовно информисање јавности о стању и прогнози штетног полена. Ове информације оболелим грађанима могу бити драгоцени водич у примени превентивне терапије за своје тегобе. Такође, свима могу бити озбиљно упозорење за заштиту у најави налета тзв. поленских удара (изузетно велике концетрације полена које сензибилишу и здраве особе).
Из свега реченог, ценимо да ће још дуго будући заштитари имати стабилно изазован амбијент за примену свога знања у заштити од штетног полена.